Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 04.03 (14)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
o utratę pracy. A ludzie bezrobotni, wierzący czy niewierzący, nie identyfikują się z państwem. Próby inicjowania dyskusji o obecności religii w szkole czy konkordacie kwitują krótko: mam ważniejsze kłopoty.

Do tego dodać trzeba dwa kneblujące do dziś dyskusję stereotypy: niewierzący to komunista i Polak to katolik. Oba można określić jako rodzaj politycznego folkloru, ale oba są nadal obecne.

- Po upadku PRL porażkę poniosły wszystkie style myślenia związane z lewicą - twierdzi prof. Hołówka. - Nie udało się pozbyć ideologicznego odium.

Statystyki są dla niewierzących przygniatające. I jest to zwykle ostateczny argument, po który sięga się w dyskusji: żyjemy przecież w katolickim kraju. Nieważne
o utratę pracy. A ludzie bezrobotni, wierzący czy niewierzący, nie identyfikują się z państwem. Próby inicjowania dyskusji o obecności religii w szkole czy konkordacie kwitują krótko: mam ważniejsze kłopoty.<br><br>Do tego dodać trzeba dwa kneblujące do dziś dyskusję stereotypy: niewierzący to komunista i Polak to katolik. Oba można określić jako rodzaj politycznego folkloru, ale oba są nadal obecne.<br><br>- Po upadku PRL porażkę poniosły wszystkie style myślenia związane z lewicą - twierdzi prof. Hołówka. - Nie udało się pozbyć ideologicznego odium.<br><br>Statystyki są dla niewierzących przygniatające. I jest to zwykle ostateczny argument, po który sięga się w dyskusji: żyjemy przecież w katolickim kraju. Nieważne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego