Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
wsch. (kierunek Czempiń).

5km

CZEMPIŃ

Miasto (5000 mieszk.), 70m n.p.m. Wytwórnia chemiczna, siedziba Czempińskiej Korporacji Rolnej im. D. Chłapowskiego (6300ha gruntów), stacja doświadczalna Polskiego Związku Łowieckiego (hodowla bażantów, kuropatw, zajęcy).

Miasto rozwinęło się z osady targowej. Dawny plac targowy - obecny Rynek. Prawa miejskie od XIVw. W XVIIIw. rozwój rzemiosła. W 1918 kompania z Czempinia brała udział w walkach w Poznaniu, później w walkach na froncie zach.

Przy Rynku neoromański kościół z 1895-96. Wewnątrz gotycka figura Madonny z XVw. Część zabudowy Rynku i sąsiednich ulic z XVIII i XIXw.
Na wsch. od Rynku, w parku (4,1ha) z XVIIIw
wsch. (kierunek Czempiń).<br><br>5km<br><br>&lt;tit&gt;CZEMPIŃ&lt;/&gt;<br><br>Miasto (5000 mieszk.), 70m n.p.m. Wytwórnia chemiczna, siedziba Czempińskiej Korporacji Rolnej im. D. Chłapowskiego (6300ha gruntów), stacja doświadczalna Polskiego Związku Łowieckiego (hodowla bażantów, kuropatw, zajęcy).<br><br>Miasto rozwinęło się z osady targowej. Dawny plac targowy - obecny Rynek. Prawa miejskie od XIVw. W XVIIIw. rozwój rzemiosła. W 1918 kompania z Czempinia brała udział w walkach w Poznaniu, później w walkach na froncie zach.<br><br>Przy Rynku neoromański kościół z 1895-96. Wewnątrz gotycka figura Madonny z XVw. Część zabudowy Rynku i sąsiednich ulic z XVIII i XIXw.<br>Na wsch. od Rynku, w parku (4,1ha) z XVIIIw
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego