Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Magazyn Polski
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1979
za czasów Franciszka I, a następnie Ludwika XIV należała opieka nad królewskim nocnikiem. Pełnili ją z dumą tzw. "nosiciele krzeseł", wywodzący się z najbardziej zasłużonych rodów arystokratycznych Francji. Przeminął też zawód "cukrowego lokaja", którego utrzymywał na dworze Ludwik XIV, pierwszy z europejskich monarchów. Zadanie lokaja polegało na dostarczaniu królowi ulubionych słodkich przysmaków "...tak w dzień jak i w nocy, gdyby przypadkiem król poczuł apetyt".
Za Zygmunta III Wazy, powstał w Polsce zawód atramentników, specjalizujących się w wyrabianiu całej gamy atramentów: kolorowych, "wieczystych, nie do wywabienia, gdy się co nimi zachlusta", później sympatycznych.
Na dworze królowej Wiktorii zatrudniani byli: "kamerelokaj", którego jedynym
za czasów Franciszka I, a następnie Ludwika XIV należała opieka nad królewskim nocnikiem. Pełnili ją z dumą tzw. "nosiciele krzeseł", wywodzący się z najbardziej zasłużonych rodów arystokratycznych Francji. Przeminął też zawód "cukrowego lokaja", którego utrzymywał na dworze Ludwik XIV, pierwszy z europejskich monarchów. Zadanie lokaja polegało na dostarczaniu królowi ulubionych słodkich przysmaków "...tak w dzień jak i w nocy, gdyby przypadkiem król poczuł apetyt". <br>Za Zygmunta III Wazy, powstał w Polsce zawód &lt;orig&gt;atramentników&lt;/orig&gt;, specjalizujących się w wyrabianiu całej gamy atramentów: kolorowych, "wieczystych, nie do wywabienia, gdy się co nimi &lt;orig&gt;zachlusta&lt;/orig&gt;", później sympatycznych. <br>Na dworze królowej Wiktorii zatrudniani byli: "&lt;orig&gt;kamerelokaj&lt;/orig&gt;", którego jedynym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego