Typ tekstu: Książka
Autor: Przybora Jeremi
Tytuł: Przymknięte oko opaczności
Rok: 1995
mojego wyjazdu ze Szczors, kiedy to, zniechęcony do mojej syntetycznej niejako hrabianki, złożonej z Mariuszki i Kati, pożegnam ją i jej rodziców dumnym cytatem z "Sułkowskiego": "Żegnaj, księżniczko Mantui. A wy - szanujcie mnie!"
Dni Szczors były zresztą policzone, jak i innych dworów i rezydencji w Polsce. Od półtora wieku polski stan posiadania wypierany był ze wschodu. Po każdym powstaniu coraz więcej majątków polskich przechodziło w rosyjskie ręce. Sposób, w jaki to się stało z dobrami Chreptowiczów był jednak wyjątkowy, "legalny". Nie spowodowały go historyczne kataklizmy, konfiskaty i wywózki. I, gdyby świat nie stał się zwariowanym światem Stalinów i Hitlerów, mogliby, podobnie jak
mojego wyjazdu ze Szczors, kiedy to, zniechęcony do mojej syntetycznej niejako hrabianki, złożonej z Mariuszki i Kati, pożegnam ją i jej rodziców dumnym cytatem z "Sułkowskiego": "Żegnaj, księżniczko Mantui. A wy - szanujcie mnie!" <br> Dni Szczors były zresztą policzone, jak i innych dworów i rezydencji w Polsce. Od półtora wieku polski stan posiadania wypierany był ze wschodu. Po każdym powstaniu coraz więcej majątków polskich przechodziło w rosyjskie ręce. Sposób, w jaki to się stało z dobrami Chreptowiczów był jednak wyjątkowy, "legalny". Nie spowodowały go historyczne kataklizmy, konfiskaty i wywózki. I, gdyby świat nie stał się zwariowanym światem Stalinów i Hitlerów, mogliby, podobnie jak
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!