Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
przyczyny, jak brak jednolitego dowództwa (siły austriacko-niemieckie demonstracyjnie nie wykonywały rozkazów polskiego króla), nieprzybycie w porę na pole bitwy oddziałów litewskich, wreszcie zbytnia wiara Jana III Sobieskiego w siłę uderzeniową husarii, której atak załamał się na świetnie zamaskowanych rowach fortyfikacyjnych przeciwnika. Jednym z powodów klęski była także zdrada chorągwi tatarskich, które król polski dość nieopatrznie zabrał ze sobą na pole bitwy. W jej decydującym momencie uderzyły one bowiem od tyłu na wojska sprzymierzone. Z rąk "własnych" Tatarów poległ też Sobieski.
Wieść o poniesionej 12 września 1683 roku klęsce dopiero po dwóch tygodniach dotarła do kraju, który ogarnęła kompletna panika.
Zamiast
przyczyny, jak brak jednolitego dowództwa (siły austriacko-niemieckie demonstracyjnie nie wykonywały rozkazów polskiego króla), nieprzybycie w porę na pole bitwy oddziałów litewskich, wreszcie zbytnia wiara Jana III Sobieskiego w siłę uderzeniową husarii, której atak załamał się na świetnie zamaskowanych rowach fortyfikacyjnych przeciwnika. Jednym z powodów klęski była także zdrada chorągwi tatarskich, które król polski dość nieopatrznie zabrał ze sobą na pole bitwy. W jej decydującym momencie uderzyły one bowiem od tyłu na wojska sprzymierzone. Z rąk "własnych" Tatarów poległ też Sobieski.<br>Wieść o poniesionej 12 września 1683 roku klęsce dopiero po dwóch tygodniach dotarła do kraju, który ogarnęła kompletna panika.<br>Zamiast
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego