Typ tekstu: Książka
Autor: Milewski Roman
Tytuł: Podstawy ekonomii
Rok: 2000
pieniądz w ujęciu realnym:
- rośnie wraz ze wzrostem realnego dochodu narodowego,
- maleje wraz ze wzrostem nominalnej stopy procentowej,
- rośnie wraz ze wzrostem przeciętnych kosztów zamiany różnych aktywów na pieniądz.

Podsumujmy krótko ustalenia dotyczące najważniejszych czynników determinujących popyt na pieniądz:
1. Popyt na pieniądz zależy od instytucjonalnych rozwiązań, np. zwyczajów płatniczych, technik i metod rozliczeń finansowych stosowanych przez system bankowy (udział transakcji rozliczanych w trybie bezgotówkowym, powszechność kart kredytowych, itd.).
2. Nominalny popyt na pieniądz rośnie proporcjonalnie do wzrostu cen i realnego dochodu narodowego, natomiast maleje, gdy rośnie stopa procentowa.
3. Realny popyt na pieniądz nie zależy od wzrostu cen, natomiast zależy
pieniądz w ujęciu realnym:<br>- rośnie wraz ze wzrostem realnego dochodu narodowego,<br>- maleje wraz ze wzrostem nominalnej stopy procentowej,<br>- rośnie wraz ze wzrostem przeciętnych kosztów zamiany różnych aktywów na pieniądz.<br><br>Podsumujmy krótko ustalenia dotyczące najważniejszych czynników determinujących popyt na pieniądz:<br>1. Popyt na pieniądz zależy od instytucjonalnych rozwiązań, np. zwyczajów płatniczych, technik i metod rozliczeń finansowych stosowanych przez system bankowy (udział transakcji rozliczanych w trybie bezgotówkowym, powszechność kart kredytowych, itd.).<br>2. Nominalny popyt na pieniądz rośnie proporcjonalnie do wzrostu cen i realnego dochodu narodowego, natomiast maleje, gdy rośnie stopa procentowa.<br>3. Realny popyt na pieniądz nie zależy od wzrostu cen, natomiast zależy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego