Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
tlenu. Nie ograniczają się one do hamowania reakcji zależnych od makrocząsteczek uszkadzanych bezpośrednio przez RFT, ale mogą obejmować modyfikację całej klasy procesów zależnych pośrednio od aktywności struktury, która jest atakowana przez RFT (np. receptora).


3.16.15. Nadtlenki regulują syntezę prostanoidów

Dwie grupy prostanoidów - prostaglandyny i tromboksany - powstają wskutek przyłączenia tlenu do kwasu arachidonowego i pokrewnych kwasów tłuszczowych, co w pierwszym etapie prowadzi do tworzenia cyklicznych nadtlenków.
Pierwszym etapem syntezy prostanoidów jest uwolnienie kwasu arachidonowego z fosfolipidów. Etapy następne to powstanie dwóch cyklicznych nadtlenków (endonadtlenków), PGG2 i PGH2 (rys. 3.16.6).
Reakcje te katalizuje bifunkcyjny enzym cyklooksygenaza (zwana też syntetazą
tlenu. Nie ograniczają się one do hamowania reakcji zależnych od makrocząsteczek uszkadzanych bezpośrednio przez RFT, ale mogą obejmować modyfikację całej klasy procesów zależnych pośrednio od aktywności struktury, która jest atakowana przez RFT (np. receptora).<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;3.16.15. Nadtlenki regulują syntezę prostanoidów&lt;/&gt;<br><br>Dwie grupy prostanoidów - prostaglandyny i tromboksany - powstają wskutek przyłączenia tlenu do kwasu arachidonowego i pokrewnych kwasów tłuszczowych, co w pierwszym etapie prowadzi do tworzenia cyklicznych nadtlenków.<br>Pierwszym etapem syntezy prostanoidów jest uwolnienie kwasu arachidonowego z fosfolipidów. Etapy następne to powstanie dwóch cyklicznych nadtlenków (endonadtlenków), PGG2 i PGH2 (rys. 3.16.6).<br>Reakcje te katalizuje bifunkcyjny enzym cyklooksygenaza (zwana też syntetazą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego