Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 07.15
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, włączenie okresu opieki nad chorym dzieckiem do podstawy naliczania świadczeń emerytalnych, karanie pracodawców za praktyki dyskryminacyjne - to niektóre zalecenia Banku Światowego dla Polski. Ich realizacja poprawiłaby sytuację kobiet na rynku pracy.
Wedle raportu BŚ "Płeć a możliwości ekonomiczne w Polsce: czy kobiety straciły na transformacji?" Polki gorzej zarabiają, mają niższe emerytury i gorsze perspektywy awansu. Średnie wynagrodzenie kobiet w Polsce jest niższe o około 20 procent od średniego wynagrodzenia mężczyzn zatrudnionych na porównywalnych stanowiskach. Z badań BŚ wynika zarazem, że ta różnica powoli, ale systematycznie się zmniejsza.
Ze względu na niższą pensję, krótszy okres pracy
Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, włączenie okresu opieki nad chorym dzieckiem do podstawy naliczania świadczeń emerytalnych, karanie pracodawców za praktyki dyskryminacyjne - to niektóre zalecenia &lt;name type="org"&gt;Banku Światowego&lt;/&gt; dla &lt;name type="place"&gt;Polski&lt;/&gt;. Ich realizacja poprawiłaby sytuację kobiet na rynku pracy.&lt;/&gt;<br>Wedle raportu &lt;name type="org"&gt;BŚ&lt;/&gt; &lt;name type="tit"&gt;"Płeć a możliwości ekonomiczne w Polsce: czy kobiety straciły na transformacji?"&lt;/&gt; Polki gorzej zarabiają, mają niższe emerytury i gorsze perspektywy awansu. Średnie wynagrodzenie kobiet w &lt;name type="place"&gt;Polsce&lt;/&gt; jest niższe o około 20 procent od średniego wynagrodzenia mężczyzn zatrudnionych na porównywalnych stanowiskach. Z badań &lt;name type="org"&gt;BŚ&lt;/&gt; wynika zarazem, że ta różnica powoli, ale systematycznie się zmniejsza.<br>Ze względu na niższą pensję, krótszy okres pracy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego