Typ tekstu: Książka
Autor: Kośmider Joanna, Mazur-Chrzanowska Barbara, Wyszyński Bartosz
Tytuł: Odory
Rok: 2002
trzydziestu różnych receptorów. Rozwiązanie problemu umożliwiła inżynieria genetyczna. Posługując się techniką klonowania, wyodrębniono tysiąc genów kodujących receptory węchowe. Stwierdzono, że każdy z nich ulega ekspresji najwyżej w 0,1% neuronów. Na tej podstawie przypuszcza się, że w jednej komórce węchowej dochodzi do ekspresji tylko jednego typu genu i powstawania jednego typu receptora.
1.3. Pobudzenie komórek węchowych i przewodzenie impulsów
Wstanie spoczynkowym komórki nerwowej (przed pobudzeniem) jej wnętrze ma ujemny potencjał elektryczny. Stężenie jonów K+ w cytoplazmie jest wielokrotnie większe od stężenia na zewnątrz i dużo większe od stężenia Na+.
Różnica potencjałów występująca pomiędzy oboma powierzchniami błony komórki nie pobudzonej może
trzydziestu różnych receptorów. Rozwiązanie problemu umożliwiła inżynieria genetyczna. Posługując się techniką klonowania, wyodrębniono tysiąc genów kodujących receptory węchowe. Stwierdzono, że każdy z nich ulega ekspresji najwyżej w 0,1% neuronów. Na tej podstawie przypuszcza się, że w jednej komórce węchowej dochodzi do ekspresji tylko jednego typu genu i powstawania jednego typu receptora.<br>&lt;tit&gt;1.3. Pobudzenie komórek węchowych i przewodzenie impulsów&lt;/&gt;<br>Wstanie spoczynkowym komórki nerwowej (przed pobudzeniem) jej wnętrze ma ujemny potencjał elektryczny. Stężenie jonów K+ w cytoplazmie jest wielokrotnie większe od stężenia na zewnątrz i dużo większe od stężenia Na+.<br>Różnica potencjałów występująca pomiędzy oboma powierzchniami błony komórki nie pobudzonej może
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego