Typ tekstu: Książka
Autor: Jankiewicz Leszek S.
Tytuł: Regulatory wzrostu i rozwoju roślin
Rok: 1997
uaktywnienia całej gamy genów odpowiedzialnych za wytworzenie medikarpiny. Co więcej, uaktywnieniu ulegają nawet geny głównych enzymów cyklu pentozofosforanów, który dostarcza NADPH (potrzebny dla działania większości wspomnianych 11 enzymów).
Interesujące jest, że w przypadku gdy grzyb wchodzi w stosunki symbiotyczne z rośliną wyższą, jak np. grzyb Glomus versiforme z Medicago truncatula uczynnieniu ulegają tylko początkowe etapy szlaku prowadzącego do syntezy medikarpiny, ale końcowe etapy są zahamowane i wobec tego fitoaleksyna nie tworzy się i nie przeszkadza w rozwoju tego grzyba. Nie wiadomo na razie czy sygnał do tego zahamowania pochodzi od grzyba czy od rośliny gospodarza [19a].
Fitoaleksyny terpenoidowe są charakterystyczne dla
uaktywnienia całej gamy genów odpowiedzialnych za wytworzenie medikarpiny. Co więcej, uaktywnieniu ulegają nawet geny głównych enzymów cyklu pentozofosforanów, który dostarcza NADPH (potrzebny dla działania większości wspomnianych 11 enzymów).<br>Interesujące jest, że w przypadku gdy grzyb wchodzi w stosunki symbiotyczne z rośliną wyższą, jak np. grzyb &lt;foreign lang="lat"&gt;Glomus versiforme&lt;/&gt; z &lt;foreign lang="lat"&gt;Medicago truncatula&lt;/&gt; uczynnieniu ulegają tylko początkowe etapy szlaku prowadzącego do syntezy medikarpiny, ale końcowe etapy są zahamowane i wobec tego fitoaleksyna nie tworzy się i nie przeszkadza w rozwoju tego grzyba. Nie wiadomo na razie czy sygnał do tego zahamowania pochodzi od grzyba czy od rośliny gospodarza [19a].<br>Fitoaleksyny terpenoidowe są charakterystyczne dla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego