Typ tekstu: Książka
Autor: Lawrowski Zbigniew
Tytuł: Technika smarowania
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1997
wartościach wspomnianych parametrów lepkość strukturalna smarów plastycznych maleje z upływem czasu wskutek uszkadzania ich struktury. Zilustrowano to też na rys. 19. W większości smarów w okresie spoczynku następuje częściowa regeneracja ich struktury i lepkość strukturalna wzrasta. Zjawisko to nazywa się tiksotropią.
Obok lepkości strukturalnej do charakteryzowania właściwości reologicznych smarów plastycznych używa się pojęcia penetracji. Jest ona jakościową charakterystyką smarów plastycznych. Im większą penetrację ma smar, tym jest on mniej konsystentny. Miary tej używa się przy doborze smarów plastycznych do układów smarowniczych, ponieważ wiąże się ona z przepływem tych środków smarnych w przewodach, rowkach i szczelinach smarowych.
Pomiaru dokonuje się penetrometrem Richardsona według
wartościach wspomnianych parametrów lepkość strukturalna smarów plastycznych maleje z upływem czasu wskutek uszkadzania ich struktury. Zilustrowano to też na rys. 19. W większości smarów w okresie spoczynku następuje częściowa regeneracja ich struktury i lepkość strukturalna wzrasta. Zjawisko to nazywa się &lt;orig&gt;tiksotropią&lt;/&gt;.<br>Obok lepkości strukturalnej do charakteryzowania właściwości reologicznych smarów plastycznych używa się pojęcia penetracji. Jest ona jakościową charakterystyką smarów plastycznych. Im większą penetrację ma smar, tym jest on mniej konsystentny. Miary tej używa się przy doborze smarów plastycznych do układów smarowniczych, ponieważ wiąże się ona z przepływem tych środków smarnych w przewodach, rowkach i szczelinach smarowych.<br>Pomiaru dokonuje się &lt;name type="prod"&gt;penetrometrem Richardsona&lt;/&gt; według
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego