Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
wielce niehomogenicznego, musiało dojść później do następnej wojny, która przeszła do historii pod nazwą "wojny na górze". Ale to już zupełnie inna historia.


Lidia Burska

Znowu w okopach

Literatura lat osiemdziesiątych, ulegająca "hasłom chwili", pokusie "brania udziału w wydarzeniach" - jak pisał o niej Czesław Miłosz, literatura zangażowana w dokonującą się w Polsce wielką zmianę jest, z jednej strony, efektem społecznej i politycznej koniunktury, z drugiej zaś - zakładniczką własnego etosu. Ów etos ukształtował się w XIX stuleciu, ucieleśniały go dzieła obywatelskie uczestniczące w życiu wspólnoty, wyrażające jej aspiracje, spełniające rolę przewodników przez historię oraz pocieszycieli strapionych Polaków.
Jako efekt koniunktury, literatura lat osiemdziesiątych
wielce niehomogenicznego, musiało dojść później do następnej wojny, która przeszła do historii pod nazwą "wojny na górze". Ale to już zupełnie inna historia.&lt;/&gt;<br><br>&lt;div sex="f"&gt;<br> Lidia Burska<br><br>&lt;tit&gt;Znowu w okopach&lt;/&gt;<br><br> Literatura lat osiemdziesiątych, ulegająca "hasłom chwili", pokusie "brania udziału w wydarzeniach" - jak pisał o niej Czesław Miłosz, literatura zangażowana w dokonującą się w Polsce wielką zmianę jest, z jednej strony, efektem społecznej i politycznej koniunktury, z drugiej zaś - zakładniczką własnego etosu. Ów etos ukształtował się w XIX stuleciu, ucieleśniały go dzieła obywatelskie uczestniczące w życiu wspólnoty, wyrażające jej aspiracje, spełniające rolę przewodników przez historię oraz pocieszycieli strapionych Polaków.<br> Jako efekt koniunktury, literatura lat osiemdziesiątych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego