Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
Profil podłużny szybkich strumieni lodowych, wypływających z lądolodu jest znacznie mniej nachylony od krawędzi samego lądolodu.
Wielkie masy lodu lądolodów naciskają na podłoże i powodują deformacje skorupy ziemskiej (por. rozdz. 2.5). Z tej przyczyny duża część podłoża obu lądolodów leży poniżej poziomu morza. Średnia wysokość skalnego cokołu kontynentu antarktycznego wynosi ­160 m, a dla Antarktydy Wschodniej jest to +15 m, w przypadku zaś Antarktydy Zachodniej aż ­440 m. Możliwe maksymalne podniesienie lądu, po zupełnym stopieniu pokrywy lodowej i pełnym dźwignięciu izostatycznym, obliczono na 950 m i odnosi się ono do Antarktydy Wschodniej (Drewry, 1983).
Charakterystykę innych cech obu lądolodów zawarto
Profil podłużny szybkich strumieni lodowych, wypływających z lądolodu jest znacznie mniej nachylony od krawędzi samego lądolodu.<br> Wielkie masy lodu lądolodów naciskają na podłoże i powodują deformacje skorupy ziemskiej (por. rozdz. 2.5). Z tej przyczyny duża część podłoża obu lądolodów leży poniżej poziomu morza. Średnia wysokość skalnego cokołu kontynentu antarktycznego wynosi ­160 m, a dla Antarktydy Wschodniej jest to +15 m, w przypadku zaś Antarktydy Zachodniej aż ­440 m. Możliwe maksymalne podniesienie lądu, po zupełnym stopieniu pokrywy lodowej i pełnym dźwignięciu izostatycznym, obliczono na 950 m i odnosi się ono do Antarktydy Wschodniej (Drewry, 1983).<br> Charakterystykę innych cech obu lądolodów zawarto
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego