Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 27/2610
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1995
endogennymi - białka, DNA)
- biomarkery efektu (wskaźniki zmian w organizmie, które dokonały się w wyniku określonej ekspozycji na czynnik toksyczny)
- biomarkery wrażliwości (wskaźniki wrodzonych lub nabytych zdolności organizmu do odpowiedzi na narażenie na specyficzne ksenobiotyki).
Owe biomarkery - co ważne - umożliwiają również odróżnianie zatruć. Informują, czy tlenek węgla w organizmie jest efektem wypalenia 40 papierosów, czy ma np. związek z pracą w koksochemii. Albo: czy mózg lub wątrobę uszkodził choremu alkohol, czy też zupełnie inne substancje chemiczne.
Milczący morderca
Jesteśmy "szpikowani" trucizną. Cena cywilizacji? Jeśli nawet - warto ją pomniejszyć, mierząc się z "milczącymi mordercami". Do tych najgroźniejszych należy bez wątpienia tlenek węgla. Jego
endogennymi - białka, DNA) <br>- biomarkery efektu (wskaźniki zmian w organizmie, które dokonały się w wyniku określonej ekspozycji na czynnik toksyczny) <br>- biomarkery wrażliwości (wskaźniki &lt;page nr=14&gt; wrodzonych lub nabytych zdolności organizmu do odpowiedzi na narażenie na specyficzne ksenobiotyki).<br>Owe biomarkery - co ważne - umożliwiają również odróżnianie zatruć. Informują, czy tlenek węgla w organizmie jest efektem wypalenia 40 papierosów, czy ma np. związek z pracą w koksochemii. Albo: czy mózg lub wątrobę uszkodził choremu alkohol, czy też zupełnie inne substancje chemiczne. <br>&lt;tit&gt;Milczący morderca&lt;/&gt; <br>Jesteśmy "szpikowani" trucizną. Cena cywilizacji? Jeśli nawet - warto ją pomniejszyć, mierząc się z "milczącymi mordercami". Do tych najgroźniejszych należy bez wątpienia tlenek węgla. Jego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego