Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
bywali przesadni, więc jest to możliwe. Jako ule wykorzystywano te. w pasiekach podniszczone figury świętych, zastąpione w kościołach nowymi rzeźbami. Tak dokonywały swego ziemskiego żywota.
O związku z magia, a raczej z wierzeniami, można mówić w przypadku motywu niedźwiedzia. Znamy kilka takich uli, ale nie ma żadnego dowodu na to, z jakich powodów je stawiano: dla uciechy, czy też wierząc, iż ul-niedźwiedź zapobiegnie temu, by prawdziwy niedźwiedź nie zakradł się do barci. Wyraźnie ludyczny charakter maja natomiast wielkie ule, przedstawiające popijających szlachciurów, Zagłobę czy też Turka w orientalnej szacie.
Rzeźby świeckie w postaci ciężkich głów z twardego drewna umieszczano na ciesielskich "kobylicach
bywali przesadni, więc jest to możliwe. Jako ule wykorzystywano te. w pasiekach podniszczone figury świętych, zastąpione w kościołach nowymi rzeźbami. Tak dokonywały swego ziemskiego żywota. <br>O związku z magia, a raczej z wierzeniami, można mówić w przypadku motywu niedźwiedzia. Znamy kilka takich uli, ale nie ma żadnego dowodu na to, z jakich powodów je stawiano: dla uciechy, czy też wierząc, iż ul-niedźwiedź zapobiegnie temu, by prawdziwy niedźwiedź nie zakradł się do barci. Wyraźnie ludyczny charakter maja natomiast wielkie ule, przedstawiające popijających szlachciurów, Zagłobę czy też Turka w orientalnej szacie. <br>Rzeźby świeckie w postaci ciężkich głów z twardego drewna umieszczano na ciesielskich "kobylicach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego