Typ tekstu: Książka
Autor: Pietrzak Bogusław, Polański Zbigniew
Tytuł: System finansowy w Polsce
Rok: 1997
fundusze publiczne charakteryzują działalność tych organów od strony finansowej. Natomiast pojęcie sektora publicznego odnosi się do realnej (rzeczowej) strony tej działalności, chociaż procesom realnym towarzyszą procesy pieniężne. Stąd bierze się skomplikowany układ rzeczowo-pieniężnych procesów zachodzących w gospodarce i stąd wynika podstawowa trudność w interpretacji pojęć, które są przedmiotem naszego zainteresowania: sektor publiczny i fundusze publiczne.
Powstanie funduszy publicznych łączy się z koniecznością organizacyjnego wydzielenia środków finansowych niezbędnych do prowadzenia przez państwo i organy samorządowe gospodarki finansowej związanej ze sprawowaniem funkcji publicznych, socjalnych i gospodarczych oraz z koniecznością wydzielenia pewnych środków przeznaczonych na realizację wybranych zadań.
W polskiej praktyce wyróżnia się
fundusze publiczne charakteryzują działalność tych organów od strony finansowej. Natomiast pojęcie sektora publicznego odnosi się do realnej (rzeczowej) strony tej działalności, chociaż procesom realnym towarzyszą procesy pieniężne. Stąd bierze się skomplikowany układ rzeczowo-pieniężnych procesów zachodzących w gospodarce i stąd wynika podstawowa trudność w interpretacji pojęć, które są przedmiotem naszego zainteresowania: sektor publiczny i fundusze publiczne.<br>Powstanie funduszy publicznych łączy się z koniecznością organizacyjnego wydzielenia środków finansowych niezbędnych do prowadzenia przez państwo i organy samorządowe gospodarki finansowej związanej ze sprawowaniem funkcji publicznych, socjalnych i gospodarczych oraz z koniecznością wydzielenia pewnych środków przeznaczonych na realizację wybranych zadań.<br>W polskiej praktyce wyróżnia się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego