Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kuchnia
Nr: 2
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
owoców morza. Duże ostrygi mogą być gumowate, dlatego przed przyrządzeniem lepiej przekroić je na pół.
Przegrzebki (muszle świętego Jakuba)
Nazwa małży pochodzi od imienia świętego Jakuba Starszego, patrona skorupiaków i mięczaków oraz zbierających je ludzi. W średniowieczu twarde muszle przegrzebków były używane przez pielgrzymów jako czarki na wodę. Ponieważ są żaroodporne, dziś czasami używa się ich zamiast kokilek do zapiekania.
Przegrzebki żyją w płytkich wodach wszystkich mórz. Mają okrągłe muszle, najczęściej kremoworóżowe z prostym brzegiem, od którego promieniście odchodzą żeberka. Mięso przegrzebków jest kremowo-białe, często z pomarańczowymi jajeczkami, ma charakterystyczny morski smak.
Sprzedaje się żywe przegrzebki w muszlach i wyjęte
owoców morza. Duże ostrygi mogą być gumowate, dlatego przed przyrządzeniem lepiej przekroić je na pół.<br>Przegrzebki (muszle świętego Jakuba)<br>Nazwa małży pochodzi od imienia świętego Jakuba Starszego, patrona skorupiaków i mięczaków oraz zbierających je ludzi. W średniowieczu twarde muszle przegrzebków były używane przez pielgrzymów jako czarki na wodę. Ponieważ są żaroodporne, dziś czasami używa się ich zamiast kokilek do zapiekania.<br>Przegrzebki żyją w płytkich wodach wszystkich mórz. Mają okrągłe muszle, najczęściej kremoworóżowe z prostym brzegiem, od którego promieniście odchodzą żeberka. Mięso przegrzebków jest kremowo-białe, często z pomarańczowymi jajeczkami, ma charakterystyczny morski smak.<br>Sprzedaje się żywe przegrzebki w muszlach i wyjęte
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego