Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
Bankową, składał się z 6 wielkich pieców, odlewni, pudlingarni, walcowni i warsztatów mechanicznych. Był on w owym czasie jednym z najnowocześniejszych w Europie.
Kierownictwo Banku Polskiego (Józef Lubowidzki i Henryk Łubieński) uważało te inwestycje za środek nakręcania koniunktury i akumulacji prywatnego kapitału.
Budowę fabryk i kopalń powierzono entreprenerom (przedsiębiorcom), którzy zgarniali z tego milionowe zyski. Większość urządzeń dla Huty Bankowej wyrabiał Piotr Steinkeller w niewielkiej manufakturze zbudowanej w Żarkach z kredytów rządowych.
Tenże Steinkeller wydzierżawił od Banku całe hutnictwo cynku, podczas gdy inny kapitalista, Maurycy Koniar, wydzierżawił w podobny sposób hutnictwo żelaza.
Na obu kontraktach Bank poniósł duże straty. Co więcej
Bankową, składał się z 6 wielkich pieców, odlewni, pudlingarni, walcowni i warsztatów mechanicznych. Był on w owym czasie jednym z najnowocześniejszych w Europie.<br>Kierownictwo Banku Polskiego (Józef Lubowidzki i Henryk Łubieński) uważało te inwestycje za środek nakręcania koniunktury i akumulacji prywatnego kapitału.<br>Budowę fabryk i kopalń powierzono entreprenerom (przedsiębiorcom), którzy zgarniali z tego milionowe zyski. Większość urządzeń dla Huty Bankowej wyrabiał Piotr Steinkeller w niewielkiej manufakturze zbudowanej w Żarkach z kredytów rządowych.<br>Tenże Steinkeller wydzierżawił od Banku całe hutnictwo cynku, podczas gdy inny kapitalista, Maurycy Koniar, wydzierżawił w podobny sposób hutnictwo żelaza.<br>Na obu kontraktach Bank poniósł duże straty. Co więcej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego