Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
w 1931 roku, w Anglii (w której najdłużej utrzymały się sankcje prawne wymierzone przeciw samobójcom) zniesiono je ostatecznie w roku 1961.

W obowiązującym do końca lat siedemdziesiątych kodeksie kanonicznym samobójstwo uważano za przestępstwo karane ekskomuniką i utratą praw do pośmiertnych obrzędów religijnych. ((...))

W praktyce kary ziemskie stosowane wobec samobójcy znacznie złagodniały: zarówno sankcje środowiskowe, jak i kościelne. Jakkolwiek samobójstwo uważane jest wciąż za zło immanentne i grzech śmiertelny, to pośmiertne karanie samobójcy praktykuje się coraz rzadziej.

Sobór Watykański II (który w połowie lat sześćdziesiątych otworzył Jan XXIII, a zamknął Paweł VI) nie odnosi się wcale do ziemskich kar za samobójstwo, przypominając
w 1931 roku, w Anglii (w której najdłużej utrzymały się sankcje prawne wymierzone przeciw samobójcom) zniesiono je ostatecznie w roku 1961.<br><br> W obowiązującym do końca lat siedemdziesiątych kodeksie kanonicznym samobójstwo uważano za przestępstwo karane ekskomuniką i utratą praw do pośmiertnych obrzędów religijnych. ((...))<br><br> W praktyce kary ziemskie stosowane wobec samobójcy znacznie złagodniały: zarówno sankcje środowiskowe, jak i kościelne. Jakkolwiek samobójstwo uważane jest wciąż za zło immanentne i grzech śmiertelny, to pośmiertne karanie samobójcy praktykuje się coraz rzadziej.<br><br> Sobór Watykański II (który w połowie lat sześćdziesiątych otworzył Jan XXIII, a zamknął Paweł VI) nie odnosi się wcale do ziemskich kar za samobójstwo, przypominając
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego