Afrykanin

Wielki słownik ortograficzny PWN

Afrykanin (mieszkaniec Afryki) -anina, -aninie; -anie, -anów

Porady językowe

przyrostek -anin a dopełniacz liczby mnogiej
6.09.2005
gdańszczanin, D. lm. gdańszczan, PeruwianinPeruwian, Indianin – Indian, mahometanin – mahometan itd. Tak odmienia się większość wyrazów kończących się na ‑anin. Również grubianin, purytanin czy diecezjanin dają tylko formy przycięte, kończące się ‑an.
Tymczasem Korsykanin daje już 2 warianty D. lm.: Korsykan a. Korsykanów. Podobnie wegetarianin. Wreszcie Afrykanin, meksykanin, anglikanin, kamilianin i augustianin mają już tylko formę z ‑anów (Afrykanów itd.).
Skąd bierze się ta różnica?
Antarktydzianie?
8.05.2019
Szanowni Państwo,
zachodzę w głowę, jak poprawnie nazwać hipotetycznych mieszkańców Antarktydy (np. w utworze z gatunku fantastyki) – Antarktyjczycy, Antarktydzi (przez analogię do Atlantydów) czy też może Antarktyd(i)anie? Czy miejscem ich zamieszkania byłby zatem kontynent antarktyczny, czy też może antarktydzki?

Z poważaniem
„Zocha”
Cała prawda o Murzynowie
5.03.2014
Szanowni Państwo!
Przejeżdżałam ostatnio przez Wielkopolskę i zaintrygowały mnie nazwy kilku, niezbyt od siebie oddalonych miejscowości: Murzynowo Kościelne, Murzynowo Leśne, Murzynówko, Murzynowiec Leśny. Jeśli to możliwe, proszę o wyjaśnienie ich pochodzenia. Kiedy powstały? Czy właściwe jest tu skojarzenie ze słowem murzyn? Szczególnie w tak zaskakującym połączeniu z przymiotnikami kościelne i leśne? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Anna

Ciekawostki

AFRYKANER, AFRYKANIN
Afrykaner to potomek holenderskich kolonistów w Afryce Południowej lub biały mieszkaniec Afryki, zwłaszcza RPA. Afrykanin natomiast (rzadziej Afrykańczyk) to w ogóle mieszkaniec Afryki, zwłaszcza rdzenny.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... się o przeszło 10%. Zjawisku temu towarzyszył wzrost procentowego udziału Afrykanów i ludności mieszanej, stanowiących większość najemnej siły roboczej w rolnictwie...
  • ... było zatrudnionych — zwłaszcza w regionie Wysokiego Veldu — 35% Afrykanów pracujących poza bantustanami. W wielu subregionach na tym terenie stanowią...
  • ... Marcus Garvey. Ruch emancypacyjny Murzynów amerykańskich i hasła "Afryka dla Afrykanów", "Z powrotem do Afryki" - były natchnieniem dla Kwame Nkrumaha (dzisiejszego...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego