kawałek

Wielki słownik ortograficzny PWN

kawałek -ł•ka, -ł•kiem; -ł•ki, -ł•ków

Słownik języka polskiego PWN

kawałek
1. «niewielka część jakiejś masy lub całości»
2. «niewielka lub niedokładnie określona część jakiejś odległości lub przestrzeni»
3. «niewielki utwór muzyczny»

• kawałeczek
skośna plisa, falbana, skośny kawałek materiału «plisa, falbana, kawałek materiału skrojone pod kątem ostrym w stosunku do nitek tkaniny»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

drewno
5.11.2010
Zastanowia mnie definicja słowa drewno w słowniku sjp.pwn. O ile możliwości 1 i 3 nie budzą mojej wątpliwości, to druga: kawałek porąbanego drzewa jest dla mnie niezrozumiała. Do tej pory uważałem, że drewno oznaczało stos kawałków drewna. Z definicji jednak wynika, że pojedynczy kawałek też jest drewnem, a nie, jak sądziłem, kawałkiem drewna (ew. polanem, drewkiem, bierwionem itp.). Przy takiej definicji należałoby bowiem na kulkę z łożyska mówić stal, a na jednorazowy kubek – plastik.
puzzle i puzzel
3.06.2012
Dzień dobry,
czy taka odmiana słowa puzzel (jeden element z całości) jest poprawna w l. poj.: puzzel, puzzla, puzzlowi, puzzel, o puzzlu, z puzzlem. Jaka jest poprawna wymowa: pucel czy puzzel?
Czy jeśli jeden puzzel jest pocięty na kawałki i składamy go, to w zdaniu: „Kiedy złożysz puzzel,... / Kiedy złożysz puzzla,...” powinniśmy użyć biernika (puzzel) czy dopełniacza (puzzla)?
Dziękuję za odpowiedź.
Sport to zdrowie, żyć to pracować
6.06.2012
„Uczenie się z tej książki to jest ciężki kawałek chleba” – „Uczenie się z tej książki to ciężki kawałek chleba” – „Uczyć się z tej książki to ciężki kawałek chleba”. Czy w którymś z tych zdań postawimy przecinek przed to?
PS. Czy istnieje inna możliwość przejścia do ostatniej strony listy odpowiedzi poradni niż przechodzenie o dziesięć kolejnych odpowiedzi?

Ciekawostki

Głodne kawałki
Czyli: bzdury. Banialuki, brednie, brechty – wszystko na „b”. Wiele jest określeń, wszystkie emocjonalne. Głodne kawałki się zasuwa, zalewa, wciska, wstawia. Zawsze są mnogie, jednego kawałka, nawet najbardziej głodnego, wcisnąć ani zasunąć się nie da.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Smażyć 3 minuty, cały czas mieszając. Polać warzywa sosem, dodać kawałki ananasa i dusić 2 minuty lub dopóki sos dobrze nie...
  • ... Jeszcześ sie dobrze mówić nie nauczył - a pieprzysz tu głodne kawałki!
    ANTEK zawianym głosem Słuchajta... ciapciaki... łącznik miał w dupie ołów...
  • ... każdego włożyć kawałek szalotki, selera, połówkę śliwki i ozdobnie nadkrojone kawałki mięsa kraba. Udekorować koperkiem. Zlać galaretką, wstawić do lodówki. Podawać...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego