krąg

Wielki słownik ortograficzny PWN

krąg kręgu, kręgiem; kręgów

Słownik języka polskiego PWN

krąg
1. «linia mająca kształt koła; też: przedmiot w takim kształcie»
2. «osoby, przedmioty itp. ustawione, ułożone w koło»
3. «płaszczyzna lub płaski przedmiot w kształcie koła»
4. «grupa osób, które coś łączy»
5. «zakres, dziedzina zainteresowania, myśli itp.»
krąg studzienny «betonowa, szeroka obręcz do budowy studni, włazów itp.»
kręgiem «dookoła, w koło»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

w Kręgu czy w Kręgu?
5.07.2013
Szanowni Państwo,
w woj. zachodniopomorskim jest wieś o nazwie Krąg. Jej mieszkańcy mówią, że mieszkają w Krągu. Według mnie powinni mówić, że w Kręgu. Kto ma rację?
Kłaniam się
Róża Gorońska
Co jest po polsku?
22.10.2002
Słownik języka polskiego: „zawiera wyrazy i wyrażenia pochodzące zarówno ze słownictwa ogólnego, jak i terminy specjalistyczne, które mogą być znane poza kręgiem specjalistów”. Wydawałoby mi się, że słownik języka polskiego powinien zawierać maksymalną liczbę słów, tak by nie było wątpliwości, że dane słowo jest poprawne w tym języku, a tak nie jest.
A co z tymi nieznanymi poza kręgiem specjalistów? Nie są one ujęte w słowniku języka polskiego, więc co z nimi? Są po polsku czy nie? I jakie kryterium tu decyduje?
W słownikach języka polskiego moim zdaniem panuje wielka niekonsekwencja. Weźmy np. motylki: paź żeglarz jest, niepylak apollo jest, ale nie ma niepylaka mnemozyny. Jest osinowiec, ale gatunku pokłonnik, do jakiego należy, nie ma (oparłem się na OSPS). Przykłady można by mnożyć.
I mam dylemat, czytając książkę o motylkach i poznając naprawdę przepiękne z punktu widzenia scrabblisty (tak na marginesie słowo scrabble jest, terminu określajacego osobę grającą w tę grę nie ma w słownikach…?) słówka jak szczakoń, czy terminy nieznane poza kręgiem fachowców są po polsku, czy nie? Dlaczego moim zdaniem czysto polskich słów nie ma w słownikach, albo inaczej – dlaczego są one w tak niekonsekwentny sposób odnotowywane?
Fight Club
8.03.2007
Niedawno ukazało się nowe tłumaczenie powieści Chucka Palahniuka Fight Club: Podziemny Krąg. Wydawca i niektórzy recenzenci odmieniają tytuł (D. Fight Clubu), inni nie. Jak czynić najlepiej i na jakiej podstawie – zasadzie językowej z podobnymi tytułami? Spolszczać zapis i nadawać mu rodzime końcówki fleksyjne?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... w rodzaju polany - powiedział Groszek.

  Rzeczywiście. Obchodzili szeroki, pokryty żwirem
  krąg otoczony ścianami
  suchych palm i niższych gęstych zarośli.

  Groszek szedł...
 • ... ofiary dodatkowo podniecały kobiety, które wykonywały coś, co w pewnych kręgach zwie się "kolejarzykiem" - czyli kolejno go zaliczały. Jeżeli dumasz, jak...
 • ... okres miłości i przyjaźni, zabawy i owocnej, twórczej pracy. W kręgu młodych poetów i wielbicieli poezji Reklewski stał się postacią bodaj...

Encyklopedia PWN

Krąg, Wydawnictwo „Krąg”,
wydawnictwo działające w Warszawie, od 1981 w drugim obiegu wydawniczym, od 1989 jawnie;
w. w woj. zachodniopomor., w pow. koszalińskim (gmina Polanów), na pograniczu Równiny Sławieńskiej i Wysoczyzny Polanowskiej, nad Grabową i Jez. Zamkowym;
krąg funkcji, krąg funkcjonalny,
biol. pojęcie obejmujące całość psychiczno-behawioralnego sprzężenia organizmu ze środowiskiem, wprowadzone przez niem. biologa J. von Uexkülla.
archeol. zasięg występowania zespołu cech kultury materialnej we współcz. sobie kulturach archeol.;
etnogr. pojęcie wprowadzone do etnologii przez zwolenników szkoły kulturowo-historycznej (L. Frobenius, F. Graebner) na oznaczenie zespołu cech kulturowych powstałych w tym samym czasie i na tym samym terenie, współwystępujących i niezmiennych w ciągu dłuższego okresu hist.;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!