kręgiem

Wielki słownik ortograficzny PWN

krąg kręgu, kręgiem; kręgów
kręg (anat.) -gu, -giem; -gów

Słownik języka polskiego PWN

kręgiem «dookoła, w koło»
krąg
1. «linia mająca kształt koła; też: przedmiot w takim kształcie»
2. «osoby, przedmioty itp. ustawione, ułożone w koło»
3. «płaszczyzna lub płaski przedmiot w kształcie koła»
4. «grupa osób, które coś łączy»
5. «zakres, dziedzina zainteresowania, myśli itp.»
kręg «człon kręgosłupa zbudowany z trzonu i łuku tworzących kanał, przez który przechodzi rdzeń kręgowy»
• kręgowy
krąg studzienny «betonowa, szeroka obręcz do budowy studni, włazów itp.»
kręg obrotowy «kręg szyjny, umożliwiający obracanie głowy»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

w Kręgu czy w Kręgu?
5.07.2013
Szanowni Państwo,
w woj. zachodniopomorskim jest wieś o nazwie Krąg. Jej mieszkańcy mówią, że mieszkają w Krągu. Według mnie powinni mówić, że w Kręgu. Kto ma rację?
Kłaniam się
Róża Gorońska
Co jest po polsku?
22.10.2002
Słownik języka polskiego: „zawiera wyrazy i wyrażenia pochodzące zarówno ze słownictwa ogólnego, jak i terminy specjalistyczne, które mogą być znane poza kręgiem specjalistów”. Wydawałoby mi się, że słownik języka polskiego powinien zawierać maksymalną liczbę słów, tak by nie było wątpliwości, że dane słowo jest poprawne w tym języku, a tak nie jest.
A co z tymi nieznanymi poza kręgiem specjalistów? Nie są one ujęte w słowniku języka polskiego, więc co z nimi? Są po polsku czy nie? I jakie kryterium tu decyduje?
W słownikach języka polskiego moim zdaniem panuje wielka niekonsekwencja. Weźmy np. motylki: paź żeglarz jest, niepylak apollo jest, ale nie ma niepylaka mnemozyny. Jest osinowiec, ale gatunku pokłonnik, do jakiego należy, nie ma (oparłem się na OSPS). Przykłady można by mnożyć.
I mam dylemat, czytając książkę o motylkach i poznając naprawdę przepiękne z punktu widzenia scrabblisty (tak na marginesie słowo scrabble jest, terminu określajacego osobę grającą w tę grę nie ma w słownikach...?) słówka jak szczakoń, czy terminy nieznane poza kręgiem fachowców są po polsku, czy nie? Dlaczego moim zdaniem czysto polskich słów nie ma w słownikach, albo inaczej – dlaczego są one w tak niekonsekwentny sposób odnotowywane?
język kaszubski
8.01.2007
Czy język kaszubski jest dialektem, czy oddzielnym językiem? Docierają do mnie sprzeczne informacje na ten temat. Proszę o rozstrzygnięcie.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... zaparkowaniu bryki pod obszernym domostwem - które okazało się znaną w kręgach śląskich zakopiańską siedzibą wszelkich rozkoszy, ale niestety przybytek ten akurat...
  • ... go i wysprzedawać, by zaskarbić sobie przychylność najbardziej nawet opiniotwórczych kręgów. Zresztą trzeba odnotować, że częstotliwość atakowania Jana Pawła II o...
  • ... malowniczym scenom obyczajowym są one znakomitą lekturą dla stosunkowo szerokiego kręgu czytelników. Stanowią również niewyczerpaną kopalnię informacji o życiu polskiego społeczeństwa...

Encyklopedia PWN

Krąg, Wydawnictwo „Krąg”,
wydawnictwo działające w Warszawie, od 1981 w drugim obiegu wydawniczym, od 1989 jawnie;
kostny (u niektórych ryb chrzęstny) element kręgosłupa;
w. w woj. zachodniopomor., w pow. koszalińskim (gmina Polanów), na pograniczu Równiny Sławieńskiej i Wysoczyzny Polanowskiej, nad Grabową i Jez. Zamkowym;
kręgi kamienne, kromlechy,
archeol. założenia megalityczne z pionowo ustawionych bloków i głazów kamiennych tworzących krąg;
krąg funkcji, krąg funkcjonalny,
biol. pojęcie obejmujące całość psychiczno-behawioralnego sprzężenia organizmu ze środowiskiem, wprowadzone przez niem. biologa J. von Uexkülla.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego