na świecie

Wielki słownik ortograficzny PWN

Literatura na Świecie (miesięcznik) Literatury na Świecie

Porady językowe

Interpunkcja i w świeciena świecie
29.02.2016
Szanowni Państwo,
od jakiegoś czasu dręczy mnie kwestia interpunkcji stawianej (lub nie) w sąsiedztwie czasownika dokonanego i przysłówka jak. Dla przykładu: Poczuł jak ktoś chwyta go za ramię.
Owszem, w miejscu przysłówka można zamiennie wstawić że, jednak coraz częściej spotykam się z użyciem wyrazu jak i nie jestem pewna, czy powinno się go oddzielić przecinkiem od czasownika.
Chciałabym też dowiedzieć się, jaka jest różnica między tym, że ktoś jest sławny na świecie, a tym, że jest sławny w świecie.
na Facebooku
2.03.2012
Szanowny Panie Profesorze,
chciałam zapytać, jaka forma jest poprawna w przypadku używania słowa Facebook (nazwa własna zagranicznego portalu społecznościowego, który funkcjonuje na całym świecie pod tą nazwą). Używa się sloganu tłumaczonego z języka angielskiego („Find us on facebook”): „Znajdź nas na Facebook”, czy ta forma jest poprawna? Czy może „Znajdź nas na Facebooku”? Lub też... facebook-u?
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.
Joanna Marquardt
zapis cyfrowy na początku zdania
21.12.2012
Szanowni Państwo,
spotkałem się z wieloma opiniami, iż nie należy zaczynać zdania od cyfry. Pytanie moje więc brzmi: czy zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny możemy rozpoczynać zdania od cyfry? Na przykład: „17 lipca 1875 urodził się wielki poeta”. Czy może poprawniej brzmiałoby zdanie: „Dnia 17 lipca 1875 urodził się wielki poeta”.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Czytelnik

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... o sobie i każdy może każdego odwiedzić w Polsce i na świecie. Wnuk Marka Konopki, student, pojechał przed rokiem do Londynu. Zanim...
  • ... tylko w rzeczywistości wirtualnej
    Taką rewolucję zapowiadają twórcy Ananovy, pierwszej
    na świecie elektronicznej "newscasterki", czyli prezenterki tv. Zielonowłosą dziewczynę-cyberspikerkę można już...

Encyklopedia PWN

jedyny w Polsce miesięcznik poświęcony literaturze obcej, wyd. od 1971 w Warszawie. Wywierał, zwłaszcza w latach 80. i 90., znaczny wpływ na kształtowanie się języka lit. polszczyzny współczesnej;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego