Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń mających miejsce w 1952 r. w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu. Zginęło tam wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.
Dzień ten ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące. To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość, poznać historię, bogactwo dialektów i tajniki frazeologii.
 
Na łamach portalu sjp.pwn.pl od kilku lat podejmujemy dialog z naszymi Czytelnikami: obserwujemy z uwagą język młodych w ramach akcji Młodzieżowe Słowo Roku, a także analizujemy polemiczne zgłoszenia od Internautów i odpowiadamy na nie.
Dzięki temu możemy z całą pewnością stwierdzić, że język polski nie tylko dynamicznie zmienia się, ale że my, jego użytkownicy, nie pozostajemy wobec tego obojętni!
Ogromnie cieszy fakt, że język ojczysty, dbałość o jego bogactwo i poprawność nie jest domeną wyłącznie profesjonalistów.
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zapraszamy do lektury wybranych ciekawych problemowych wątków z Poradni Językowej PWN, która już od 23 lat towarzyszy Państwu w doskonaleniu języka ojczystego. Przypominamy, że kwestiach poprawności zawsze warto szukać porady naszych znakomitych Ekspertów w Poradni Językowej PWN. W ostatnim czasie pytaliście nas o:
●    robił/robiła
 
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego