Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 10.07
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
mu grupa mieszkańców miasta. Zdaniem sędziego, który zaprojektował pomnik i zorganizował społeczną składkę na jego budowę, symbolizował on judeochrześcijańskie fundamenty prawa amerykańskiego.
Sędzia federalny uznał jednak, że Moore naruszył konstytucyjny zakaz promowania religii, i nakazał mu usunięcie pomnika. Moore zignorował to postanowienie - nawet wtedy, gdy nie udało mu się wygrać apelacji.
Mimo że w całej Ameryce demonstrowano w obronie Moore'a i pomnika, 2,5-tonowa bryła z granitu w ubiegłym roku została usunięta, a sędzia z Alabamy stracił posadę za "umyślne i publiczne stawianie się ponad prawem". Przeciw niemu opowiedzieli się wszyscy pozostali sędziowie Sądu Najwyższego w Alabamie.
Zdesperowany Moore zwrócił
mu grupa mieszkańców miasta. Zdaniem sędziego, który zaprojektował pomnik i zorganizował społeczną składkę na jego budowę, symbolizował on judeochrześcijańskie fundamenty prawa amerykańskiego.<br>Sędzia federalny uznał jednak, że &lt;name type="person"&gt;Moore&lt;/&gt; naruszył konstytucyjny zakaz promowania religii, i nakazał mu usunięcie pomnika. &lt;name type="person"&gt;Moore&lt;/&gt; zignorował to postanowienie - nawet wtedy, gdy nie udało mu się wygrać apelacji.<br>Mimo że w całej &lt;name type="place"&gt;Ameryce&lt;/&gt; demonstrowano w obronie &lt;name type="person"&gt;Moore'a&lt;/&gt; i pomnika, 2,5-tonowa bryła z granitu w ubiegłym roku została usunięta, a sędzia z &lt;name type="place"&gt;Alabamy&lt;/&gt; stracił posadę za "umyślne i publiczne stawianie się ponad prawem". Przeciw niemu opowiedzieli się wszyscy pozostali sędziowie &lt;name type="org"&gt;Sądu Najwyższego&lt;/&gt; w &lt;name type="place"&gt;Alabamie&lt;/&gt;.<br>Zdesperowany &lt;name type="person"&gt;Moore&lt;/&gt; zwrócił
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego