Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
sprowadza termin do podstawowego rozróżnienia pomiędzy poezją a prozą.
Encyclopaedia Universalis zawiera dwa obszerne hasła: rytm muzyczny i rytmy biologiczne. Rytm w mowie właściwie jest zupełnie pominięty.
Encyclopaedia of Poetry and Poetics nie zawiera w ogóle hasła "rytm". Odsyła natomiast do prozodii, metrum i rozróżnienia wiersz/proza.
Dictionnaire de poétique et de rhétorique Henri Moriera zawiera zaś taką definicję rytmu: "powrót stałego punktu w mniej więcej równych interwałach".
Z kolei w Słowniku terminów literackich pod hasłem "rytm" czytamy:

Jak widać, wszystkie podane definicje oparte są na regularności i powtarzalności, nawet definicja Moriera, który jako jedyny odnotowuje w bibliografii artykuł Benveniste'a, lecz
sprowadza termin do podstawowego rozróżnienia pomiędzy poezją a prozą.<br>Encyclopaedia Universalis zawiera dwa obszerne hasła: rytm muzyczny i rytmy biologiczne. Rytm w mowie właściwie jest zupełnie pominięty.<br>Encyclopaedia of Poetry and Poetics nie zawiera w ogóle hasła "rytm". Odsyła natomiast do prozodii, metrum i rozróżnienia wiersz/proza.<br>Dictionnaire de poétique et de rhétorique Henri Moriera zawiera zaś taką definicję rytmu: "powrót stałego punktu w mniej więcej równych interwałach".<br>Z kolei w Słowniku terminów literackich pod hasłem "rytm" czytamy:<br>&lt;gap&gt;<br>Jak widać, wszystkie podane definicje oparte są na regularności i powtarzalności, nawet definicja Moriera, który jako jedyny odnotowuje w bibliografii artykuł Benveniste'a, lecz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego