Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
go prawdopodobnie Bolko I ziębicki, który władał także całą ziemią kłodzką. W 1341 roku Rodaków występuje w źródłach jako miasto (wójt radkowski wymieniany był już w 1333 roku). W 1418 roku król czeski Wacław IV Luksemburski potwierdził przywileje, nadając grodowi prawa miasta królewskiego.
Radość spowodowana tym wyróżnieniem trwała jednak bardzo krótko, już bowiem w 1419 roku w sąsiednich Czechach rozpoczęły się tak zwane wojny husyckie. Objęły one znaczne obszary środkowej Europy, w tym także ziemie śląskie, i toczyły się aż do 1434 roku.
Przez pierwsze sześć lat wojska husyckie nie wkraczały na Śląsk, licząc na opanowanie go bez walki, gdyż husyci
go prawdopodobnie Bolko I ziębicki, który władał także całą ziemią kłodzką. W 1341 roku Rodaków występuje w źródłach jako miasto (wójt radkowski wymieniany był już w 1333 roku). W 1418 roku król czeski Wacław IV Luksemburski potwierdził przywileje, nadając grodowi prawa miasta królewskiego.<br>Radość spowodowana tym wyróżnieniem trwała jednak bardzo krótko, już bowiem w 1419 roku w sąsiednich Czechach rozpoczęły się tak zwane wojny husyckie. Objęły one znaczne obszary środkowej Europy, w tym także ziemie śląskie, i toczyły się aż do 1434 roku.<br>Przez pierwsze sześć lat wojska husyckie nie wkraczały na Śląsk, licząc na opanowanie go bez walki, gdyż husyci
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego