Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 39
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
dwa atomy, mimo że elektrycznie neutralne, mogą się wzajemnie przyciągać i żadne klamerki czy haczyki nie są do tego potrzebne.

Wyjątkowość atomów gazów szlachetnych polega na tym, że ich powłoki są całkowicie zajęte. Hel ma dwa elektrony, więc wypełniają one szczelnie pierwszą powłokę; wokół jądra neonu krąży dziesięć elektronów, dwa okupuje pierwszą, a kolejne osiem drugą powłokę. Podobnie sprawy się mają z argonem, kryptonem, ksenonem i radonem. Gdy atom ma zapełnione powłoki, nie stara się "pożyczać" elektronów od innych atomów, więc się z nimi nie wiąże.

Gdy sprawa chemicznej bierności gazów szlachetnych została wyjaśniona, od razu pojawiło się pytanie, czy jednak
dwa atomy, mimo że elektrycznie neutralne, mogą się wzajemnie przyciągać i żadne klamerki czy haczyki nie są do tego potrzebne.<br><br>Wyjątkowość atomów gazów szlachetnych polega na tym, że ich powłoki są całkowicie zajęte. Hel ma dwa elektrony, więc wypełniają one szczelnie pierwszą powłokę; wokół jądra neonu krąży dziesięć elektronów, dwa okupuje pierwszą, a kolejne osiem drugą powłokę. Podobnie sprawy się mają z argonem, kryptonem, ksenonem i radonem. Gdy atom ma zapełnione powłoki, nie stara się "pożyczać" elektronów od innych atomów, więc się z nimi nie wiąże.<br><br>Gdy sprawa chemicznej bierności gazów szlachetnych została wyjaśniona, od razu pojawiło się pytanie, czy jednak
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego