Typ tekstu: Książka
Autor: Basztura Czesław
Tytuł: Komputerowe systemy diagnostyki akustycznej
Rok: 1996
głoski s, samogłosek a, e, u, i, o, y wskazane jest umieszczenie w tekście głosek trudnych do artykulacji jak r, p, t i k. Na rysunku 10.13 przedstawiono spektrogramy wypowiedzi głoski s w trzech stanach.
U dzieci dość często występują trudności w prawidłowej wymowie, powstałe na skutek istnienia rozszczepu podniebienia. Najbardziej widocznymi zniekształceniami sygnału mowy u dzieci z rozszczepem podniebienia są [6], [10]:
- "rozmazanie" widma częstotliwości sygnału,
- znaczne spowolnienie tempa wypowiedzi, szczególnie dla głosek zwartych i wybuchowych,
- zmiany widma dla wyższych zakresów, gdzie pojawiają się nowe, normalnie nie występujące składowe szumowe.
Analiza ww. opisów jednoznacznie wskazuje na wybór parametrów częstotliwościowych
głoski s, samogłosek a, e, u, i, o, y wskazane jest umieszczenie w tekście głosek trudnych do artykulacji jak r, p, t i k. Na rysunku 10.13 przedstawiono spektrogramy wypowiedzi głoski s w trzech stanach.<br>U dzieci dość często występują trudności w prawidłowej wymowie, powstałe na skutek istnienia rozszczepu podniebienia. Najbardziej widocznymi zniekształceniami sygnału mowy u dzieci z rozszczepem podniebienia są [6], [10]:<br>- "rozmazanie" widma częstotliwości sygnału,<br>- znaczne spowolnienie tempa wypowiedzi, szczególnie dla głosek zwartych i wybuchowych,<br>- zmiany widma dla wyższych zakresów, gdzie pojawiają się nowe, normalnie nie występujące składowe szumowe.<br>Analiza ww. opisów jednoznacznie wskazuje na wybór parametrów częstotliwościowych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego