Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok: 1994
prawdziwe, traci natomiast s , jeśli prawdziwe jest A ; nie podejmując natomiast działania D X nic nie zyskuje ani nie traci. Tabelka reprezentująca zyskiX w czterech możliwych przypadkach wyglądałaby następująco: gdzie z i s są liczbami nieujemnymi i nierównymi jednocześnie zeru.
Wprowadza się następnie funkcję (nazwijmy ją ryzykiem): R(x, s) = s z+s i postuluje istnienie takiej wartości R tej funkcji (nazwijmy ją wartością krytyczną ryzyka), że:. Wprowadza się następnie pojęcie stopnia niezawodności schematu wnioskowania. Mówiąc swobodnie, jest to częstość, z jaką schemat ten prowadzi od prawdziwych przesłanek do prawdziwych wniosków.
Postuluje się wreszcie, aby - wnioskując wedle jakiegoś schematu wnioskowania - uznawać
prawdziwe, traci natomiast s , jeśli prawdziwe jest A ; nie podejmując natomiast działania D X nic nie zyskuje ani nie traci. Tabelka reprezentująca zyskiX w czterech możliwych przypadkach wyglądałaby następująco:&lt;gap&gt; gdzie z i s są liczbami nieujemnymi i nierównymi jednocześnie zeru.<br> Wprowadza się następnie funkcję (nazwijmy ją ryzykiem): R(x, s) = s z+s i postuluje istnienie takiej wartości R tej funkcji (nazwijmy ją wartością krytyczną ryzyka), że:&lt;gap&gt;. Wprowadza się następnie pojęcie stopnia niezawodności schematu wnioskowania. Mówiąc swobodnie, jest to częstość, z jaką schemat ten prowadzi od prawdziwych przesłanek do prawdziwych wniosków. <br> Postuluje się wreszcie, aby - wnioskując wedle jakiegoś schematu wnioskowania - uznawać
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego