Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
zamkniętego w jamie trawiennej lub pierwotnej czy wtórnej jamie ciała. Ich późniejsza ewolucja polegała na upraszczaniu budowy w związku z przejściem do środowiska życia między ziarnami osadu (interstycjalnego) bądź do pasożytnictwa.
Wśród staropaleozoicznych robaków obłych są też takie, które miały mineralny
szkielet doskonale zachowujący się w stanie kopalnym. Maleńkie fosforanowe tarczki uzbrajały kutykularne pierścienie okryw ciała Palaeoscolecida (ryc. 7.4), podobne jak u priapuloidów. W toku ewolucji tarczki te zmieniały pokrój od stożkowatego z wieńcem guzków (Hadimopanella, Utahphospha) do tareczkowatego (Milaculum).
Inny rodzaj tropów, które pojawiły się na początku kambru, to wzmocnione śluzem
kanały prowadzone poziomo tuż pod powierzchnią dna. Ruch
zamkniętego w jamie trawiennej lub pierwotnej czy wtórnej jamie ciała. Ich późniejsza ewolucja polegała na upraszczaniu budowy w związku z przejściem do środowiska życia między ziarnami osadu (interstycjalnego) bądź do pasożytnictwa.<br>Wśród staropaleozoicznych robaków obłych są też takie, które miały mineralny <br>szkielet doskonale zachowujący się w stanie kopalnym. Maleńkie fosforanowe tarczki uzbrajały kutykularne pierścienie okryw ciała Palaeoscolecida (ryc. 7.4), podobne jak u priapuloidów. W toku ewolucji tarczki te zmieniały pokrój od stożkowatego z wieńcem guzków (Hadimopanella, Utahphospha) do tareczkowatego (Milaculum).<br>Inny rodzaj tropów, które pojawiły się na początku kambru, to wzmocnione śluzem <br>kanały prowadzone poziomo tuż pod powierzchnią dna. Ruch
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego