Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
uchylającymi wrota raju przed wyznawcami innych konfesji chrześcijańskich czy nawet odmiennych religii. W każdym razie zasługują one na przypomnienie dziś, kiedy wśród teologów przeważa pogląd, iż do zbawienia może prowadzić wiele bram, natomiast do piekła jest się raczej trudno dostać.
W dobie kontrreformacji sądzono wprost przeciwnie i na tym właśnie tle "straszliwe widzenie" wydaje się szczególnie godne uwagi. Jego autor kazał Indianom w takich oto słowach bronić swego prawa do zbawienia:
Zaczym tak powiedzieli: "Myśmy dzicy ludzie, Nie przywykliśmy nigdy nijakiej obłudzie W prostości żywot wiedziem, robiąc na każdy dzień Nie znaliśmy miesiąców i wiele dni w tydzień".
Może to chyba
uchylającymi wrota raju przed wyznawcami innych konfesji chrześcijańskich czy nawet odmiennych religii. W każdym razie zasługują one na przypomnienie dziś, kiedy wśród teologów przeważa pogląd, iż do zbawienia może prowadzić wiele bram, natomiast do piekła jest się raczej trudno dostać.<br>W dobie kontrreformacji sądzono wprost przeciwnie i na tym &lt;page nr=203&gt; właśnie tle "straszliwe widzenie" wydaje się szczególnie godne uwagi. Jego autor kazał Indianom w takich oto słowach bronić swego prawa do zbawienia:<br> &lt;q&gt;Zaczym tak powiedzieli: "Myśmy dzicy ludzie, Nie przywykliśmy nigdy nijakiej obłudzie W prostości żywot wiedziem, robiąc na każdy dzień Nie znaliśmy miesiąców i wiele dni w tydzień".<br>Może to chyba
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego