Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
o niepodległość.
Inspirowany przez Stambuł dwór polski na wszelkie sposoby starał się przeciwdziałać tej niebezpiecznej również dla siebie propagandzie.
Urządzano więc coroczne obchody dnia przyjaźni polsko-tureckiej. Zarówno podczas odbywających się z tej okazji uroczystych akademii, jak i w programach szkolnych stale przypominano, że stosunki między Wysoką Portą a Krakowem układały się pokojowo aż do początków XVII stulecia. Kwestionując zasadność wymienionych powyżej beatyfikacji, tłumaczono, iż król, który złamał podpisany uprzednio z sułtanem rozejm, nie powinien być obiektem kultu. Przy Stanisławie Żółkiewskim przypominano zaś, iż opuścił pole bitwy pod Cecorą i został zabity w trakcie ucieczki.
Pacyfikacji nastrojów miała służyć również pojednawcza polityka
o niepodległość.<br>Inspirowany przez Stambuł dwór polski na wszelkie sposoby starał się przeciwdziałać tej niebezpiecznej również dla siebie propagandzie.<br>Urządzano więc coroczne obchody dnia przyjaźni polsko-tureckiej. Zarówno podczas odbywających się z tej okazji uroczystych akademii, jak i w programach szkolnych stale przypominano, że stosunki między Wysoką Portą a Krakowem układały się pokojowo aż do początków XVII stulecia. Kwestionując zasadność wymienionych powyżej beatyfikacji, tłumaczono, iż król, który złamał podpisany uprzednio z sułtanem rozejm, nie powinien być obiektem kultu. Przy Stanisławie Żółkiewskim przypominano zaś, iż opuścił pole bitwy pod Cecorą i został zabity w trakcie ucieczki.<br>Pacyfikacji nastrojów miała służyć również pojednawcza polityka
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego