Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
toksyczności tego pierwiastka odgrywa powstawanie w komórkach reaktywnych form tlenu.


1.2 Co to są reaktywne formy tlenu

Tlen cząsteczkowy jest utleniaczem: reagując ze związkami organicznymi utlenia je pobierając od nich elektrony, a sam ulega redukcji. Całkowita redukcja cząsteczki tlenu oznacza przyłączenie do cząsteczki czterech elektronów i czterech protonów, w wyniku czego powstają dwie cząsteczki wody:

Reakcja ta jest egzoergiczna (towarzyszy jej uwalnianie energii), a produkt reakcji - tlenek wodoru, czyli woda, jest związkiem niereaktywnym wobec składników komórki.
Kłopot w tym, że cząsteczka tlenu nie zawsze ulega pełnej, czteroelektronowej redukcji. Dlaczego?
Spójrzmy na rozkład elektronów na orbitalach cząsteczki tlenu. (rys. 1.2
toksyczności tego pierwiastka odgrywa powstawanie w komórkach reaktywnych form tlenu.<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;1.2 Co to są reaktywne formy tlenu&lt;/&gt;<br><br>Tlen cząsteczkowy jest utleniaczem: reagując ze związkami organicznymi utlenia je pobierając od nich elektrony, a sam ulega redukcji. Całkowita redukcja cząsteczki tlenu oznacza przyłączenie do cząsteczki czterech elektronów i czterech protonów, w wyniku czego powstają dwie cząsteczki wody:<br>&lt;gap&gt;<br>Reakcja ta jest egzoergiczna (towarzyszy jej uwalnianie energii), a produkt reakcji - tlenek wodoru, czyli woda, jest związkiem niereaktywnym wobec składników komórki.<br>Kłopot w tym, że cząsteczka tlenu nie zawsze ulega pełnej, czteroelektronowej redukcji. Dlaczego?<br>Spójrzmy na rozkład elektronów na orbitalach cząsteczki tlenu. (rys. 1.2
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego