G czyli git – komentarz Marka Łazińskiego (15.11.2023)

G czyli git – komentarz Marka Łazińskiego (15.11.2023)
Git to słowo bardzo stare i wieloznaczne. W znaczeniu podstawowym ‘dobry / dobrze’ pochodzi z jidysz, stamtąd trafiło do gwary przestępczej początku XX wieku, która czerpała z polszczyzny, rosyjskiego (jak notowane w naszym plebiscycie prawilny), niemieckiego i jidysz. W latach 60-tych oprócz znaczenia podstawowego w gwarze więziennej wykształciło się znaczenie osobowe „git ludzi”. Znakiem git człowieka była kropka wytatuowana pod okiem. Subkultura ta wyszła z domów poprawczych i więzień na ulice miast pod inna nazwą – gitowcy.
 
W dzisiejszym slangu oraz wśród zgłoszeń plebiscytowych git wróciło do pierwotnego znaczenia, występuje także w wariantach: G, mega G, gites, gitara (na podium plebiscytu z roku 2016 jako pozdrowienie gitara siema), gituwa / gitówa (kiedyś gitówa to była ‘dziewczyna – gitowiec’).
 
Jest to tak ważne słowo polskiego slangu, że trafiło nawet do angielskiego słownika slangu „Urban Dictionary” jako słowo brytyjskiej polonii. Podstawowe znaczenie a git w angielskim to ‘dupek’, polskie pozytywne git notowane jest jako jedno z wielu znaczeń pobocznych (zob. https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Git&page=11).
 
Marek Łaziński
Zobacz także finałową dwudziestkę słów edycji 2023 wraz z prostymi definicjami i przykładami definicji nadesłanymi przez zgłaszających.
 
 
Dodano: 15.11.2023
 
 
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego