Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – znamy już finałową dwudziestkę!

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – znamy już finałową dwudziestkę!
Zakończyliśmy I etap plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym Internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniliśmy finałową dwudziestkę i zaczynamy kolejny etap konkursu, w którym każdy może oddać głos na swojego faworyta. Termin do 30 listopada 2023. Zapraszamy do dalszego udziału w językowej zabawie PWN.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili swoje propozycje do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2023. Internauci wykazali się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością, otrzymaliśmy wiele ciekawych definicji i przykładów użycia zgłaszanych słów. Nadesłane zgłoszenia tworzą obraz żywej polszczyzny, którą posługuje się młodzież.
To już jest 8. edycja plebiscytu PWN i, jak co roku, pojawiły się nowe wyrazy, inspirowane komunikacją w ramach mediów, gier i codziennych kontaktów, ale także znowu ujawnili się „dobrzy znajomi” – słowa, które niemal na stałe weszły do języka młodzieży.
 
Finałowa lista 20. słów i wyrażeń (w kolejności alfabetycznej):
●    bambik
●    baza
●    bratku/ bruh
●    cringe
●    delulu
●    drillowiec
●    fr/ FR
●    git
●    imo
●    kys* (usunięte)
●    LOL
●    NPC
●    odklejka
●    oporowo
●    rel
●    rizz
●    side-eye
●    sigma
●    slay
●    zgerypała
 
Zapraszamy do głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – głosujemy za pomocą formularza tylko do 30 listopada 2023 (do godz. 12.00)! Definicje i przykłady użycia można sprawdzić w Galerii Młodzieżowych Słów Roku 2023.
 
Finałowa dwudziestka została wybrana spośród propozycji najczęściej zgłaszanych przez Internautów, spełniających jednocześnie kryteria regulaminowe. Nad wyborem finalistów pracowało Jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). Jurorów wspierał zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, a także przedstawiciele PWN.
 
Jak zauważa Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Pierwszy etap tegorocznego plebiscytu dowodzi, że język młodzieży docenia wartości odwołujące się do prawdy i autentyczności. Ta pierwsza może być ujmowana w bardzo klasycznym, prostym rozumieniu – jako zgodność z rzeczywistością, ale także porządek i logika rzeczy, ta druga – jako sposób reakcji na informacje czy treści, z którymi styka się człowiek lub też jako styl życia we współczesnym świecie.
 
Bartek Chaciński w swoim komentarzu odnotowuje, że w tym roku w plebiscycie znalazło się wiele zgłoszeń odnoszących się do dbałości i uwagi (czasem przesadnej) przykładanej przez młodych mężczyzn do własnego wyglądu i szyku. Część z nich została przeniesiona na nasz grunt z krajów anglosaskich, gdzie została spopularyzowana przez sławnych youtuberów i raperów.
 
Z kolei Marek Łaziński zwraca uwagę na wieloznaczne słowa, które od dekad funkcjonują w wielu wariantach w młodzieżowym slangu.
 
Jury
Zobacz także finałową dwudziestkę słów edycji 2023 wraz z prostymi definicjami i przykładami definicji nadesłanymi przez zgłaszających.
 
Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia, wtedy także ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Jury. Szczegóły plebiscytu znajdą Państwo także w Regulaminie.
Partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski, a Honorowym Mecenasem Alior Bank.
 
 
Zaktualizowano: 16.11.2023
 
 
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego