Młodzieżowe Słowo Roku
Zakończyliśmy I etap plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym Internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniliśmy finałową dwudziestkę i zaczynamy kolejny etap konkursu, w którym każdy może oddać głos na swojego faworyta. Termin do 30 listopada 2023. Zapraszamy do dalszego udziału w językowej zabawie PWN.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku w ramach projektu Słowa klucze i programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
W 2023 roku zapraszamy do udziału w plebiscycie w następujących terminach:
● od 11 października 2023 godz. 12.00 do 8 listopada 2023 godz. 12.00 – zbieramy propozycje słów-kandydatów
● od 15 listopada godz. 12.00 do 30 listopada godz. 12.00 – ostateczne głosowanie, wybór zwycięskiego słowa spośród finałowej dwudziestki



Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej przejrzyste, zrozumiałe dla wszystkich i nieuwikłane w żadne bieżące spory polityczne.
Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
Zgodnie z zasadami plebiscytu, jest ono wyłaniane w dwóch etapach:
● do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo. Następnie Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) (przew. Jury), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński („Polityka”) dokonają analizy zgłoszeń;
● do drugiego etapu głosowania przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. W drugim etapie zaprezentujemy listę 20 słów, spośród których głosami internautów wyłonimy zwycięskie słowo.
Przewidzieliśmy także dodatkową kategorię — Nagrodę Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem jurorów słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
W ubiegłorocznym plebiscycie do współpracy zaprosiliśmy młodzież szkolną i z jej pomocy zamierzamy korzystać także podczas edycji 2023. Jury na etapie analizy zgłoszeń, będzie mogło skonsultować się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.
Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia.
Dokładne zasady plebiscytu można znaleźć w zakładce Regulamin.
Zaktualizowano: 15.11.2023