Wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko, co dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Chlebownik

  13.04.2021

  W moim domu pojemnik do przechowywania chleba nazywa się chlebownik. Słownik nie odnotowuje tego słowa (co ze zdumieniem odkryłam). Czy mimo wszystko można stosować je w tekście w miarę oficjalnym (książka kucharska). Jeśli nie, to czym je zastąpić?

 • Ekspresja rynsztoka

  13.04.2021

  Dzień dobry.

  Słowo rynsztok jak czytam w słowniku nie jest w żaden sposób obraźliwe. Jak natomiast będzie wyglądała sytuacja przy stwierdzeniu towar wyciągnięty z rynsztoka? Czy będzie już obraźliwe lub pogardliwe?.

  Pozdrawiam Łukasz

 • Bezcześcić

  13.04.2021

  Szanowni Państwo, chciałam zapytać o pochodzenie słowa bezcześcić. Czy ten czasownik powstał poprzez dodanie przedrostka bez- do wyrazu cześcić . Czy właśnie istnieje współcześnie w naszym języku taki wyraz jak cześcić?

 • Mikłucho-Makłaj

  12.04.2021

  Dzień dobry,

  przyjaciel Jarosława Iwaszkiewicza nazywał się Jura (Jerzy) Mikłucho-Makłaj. Jak brzmi w dopełniaczu pierwszy człon jego nazwiska? Słownik podaje za wzór deklinację III (np. matka). Czy na pewno?

  Dziękuję

  Katarzyna

 • Implikacja socjologiczno-społeczna

  12.04.2021

  Dobry wieczór

  Na państwa prośbę upraszczam pytanie co oznacza sformułowanie inplikacja -socjologiczno -społeczna?

  Dziękuję i pozdrawiam A

 • Piszemy o oddziale

  12.04.2021

  Szanowni Państwo!

  Od jakiej litery zapisać oddział regionalny jakiegoś stowarzyszenia? Np. Stowarzyszenie XY, oddział mazowiecki? Czy ten zapis jest poprawny?


 • Morfem fleksyjny a morfem słowotwórczy

  11.04.2021

  Dzień dobry,

  zastanawiam się, jak w morfologii odróżnić morfem słowotwórczy od fleksyjnego? Czy w wyrazie kręgosłup, morfem -o- będzie słowotwórczy czy fleksyjny? Jak to uzasadnić?

  Z wyrazami szacunku,

  Karol

 • Nadużywana postawa

  11.04.2021

  Komentatorzy często używają zwrotu dobra/słaba postawa w odniesieniu do występu w zawodach i uzyskanego wyniku. Czy używanie wyrazu postawa w odniesieniu do dyspozycji sportowej jest poprawne?

 • Digitala czy digitalu?

  11.04.2021

  Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy za poprawną formę odmiany słowa  digital w dopełniaczu można uznać digitala czy digitalu?

 • A czy ale?

  10.04.2021

  Dzień dobry,


  czy poprawne jest zdanie:  To nie jest boisko godne mistrzów, a raczej wątpliwej jakości trawnik? Czy użycie  a jest błędem, bo w takich konstrukcjach właściwe jest jedynie  ale?


  Pozdrawiam

  Agnieszka

 • Trochę

  10.04.2021

  Witam.


  Chciałam się zapytać o składnię słowa trochęMożemy powiedzieć: trochę chleba (trochę + dopełniacz). Ale co jest bardziej poprawne :

  znam trochę Polski

  znam trochę język polski

  znam trochę Polskiego

  znam trochę języka polskiego

  oraz dlaczego.


  Z góry dziękuję serdecznie za każdą możliwą odpowiedź.

 • Pisownia zwrotów grzecznościowych w transkrypcji nagrań audio i audio-wideo

  10.04.2021

  Zastanawia mnie kwestia pisowni zwrotów grzecznościowych w transkrypcjach nagrań oraz napisach w nagraniach, np. podcastów, wywiadów, videoblogów na portalach społecznościowych. W tekstach pisanych, jak e-mail, list zwroty grzecznościowe piszemy wielką literą, a jak jest w przypadku napisów do nagrań? Czy w takich rozmowach, dialogach, monologach nagranych i publikowanych w sieci jest podobne, czy zgoła odmiennie?

 • Dojście i pociąg

  9.04.2021

  Windy i perony aby dogodniejsze było dojście na pociąg czy do pociągu?

 • Spytać się

  9.04.2021

  Proszę o wyjaśnienie poprawności użycia zwrotu spytać się. Czy przykładowe zdanie Ojciec Gereba przyszedł na plac spytać się czy jego syn jest zdrajcą jest niepoprawne? Wg nauczyciela języka polskiego w klasie 5 SP użycie się jest tu niedopuszczalnym błędem.

 • Domowy kucharz 

  9.04.2021

  Jak po polsku można by oddać rozróżnienie na zawodowego kucharza, a osobę, która gotuje w domu? Innymi słowy; jak przetłumaczyć angielski zwrot home cook? Kucharz/kucharka od razu odsyła chyba do profesji?

 • Zdanie z przemówienia

  8.04.2021

  Dzień dobry!

  Czy sformułowanie:  Moim argumentem jest, że gdy kultywujemy narodowe tradycje..., użyte w przemówieniu, jest niepoprawne stylistycznie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Gorący

  8.04.2021

  Jak należy stopniować przymiotnik gorący?

 • Pochodzenie nazwy Arynów

  8.04.2021

  Szanowni Państwo,


  jaka jest etymologia nazwy miejscowości w województwie mazowieckim  Arynów?


  Z wyrazami szacunku

  Piotr Michałowski

 • Korali czy koralów?

  7.04.2021

  Szanowni Państwo,

  mam pytanie o odmianę słowa koral  w znaczeniu koralowca. Chodzi mi szczególnie o dopełniacz liczby mnogiej. W dwóch słownikach języka polskiego z 1988 r. znalazłem informację, że dopuszczalne są formy -li oraz -ów. Z kolei w starszym słowniku poprawnej polszczyzny jest tylko -li, natomiast -ów zaznaczone jest jako rzadkość. Zatem, której formy należy używać?


  Z wyrazami szacunku

  Tomasz Dymowski

 • Jucca

  7.04.2021

  Dzień dobry. Jak wygląda deklinacja obcojęzycznej nazwy sieci sklepów ogrodniczych Jucca? Jestem zdania, że tak, jak słowa juka czy jukka, czyli: jadę do Jukki, jestem w Jukce. Jednak w wypowiedziach na oficjalnym profilu marki w portalu Facebook widzę  jucci i jucce. Czy mogliby Państwo rozstrzygnąć tę kwestię?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego