Wszystkie
-
Chlebownik
13.04.2021W moim domu pojemnik do przechowywania chleba nazywa się chlebownik. Słownik nie odnotowuje tego słowa (co ze zdumieniem odkryłam). Czy mimo wszystko można stosować je w tekście w miarę oficjalnym (książka kucharska). Jeśli nie, to czym je zastąpić?
-
Ekspresja rynsztoka
13.04.2021Dzień dobry.
Słowo rynsztok jak czytam w słowniku nie jest w żaden sposób obraźliwe. Jak natomiast będzie wyglądała sytuacja przy stwierdzeniu towar wyciągnięty z rynsztoka? Czy będzie już obraźliwe lub pogardliwe?.
Pozdrawiam Łukasz
-
Bezcześcić
13.04.2021Szanowni Państwo, chciałam zapytać o pochodzenie słowa bezcześcić. Czy ten czasownik powstał poprzez dodanie przedrostka bez- do wyrazu cześcić . Czy właśnie istnieje współcześnie w naszym języku taki wyraz jak cześcić?
-
Mikłucho-Makłaj
12.04.2021Dzień dobry,
przyjaciel Jarosława Iwaszkiewicza nazywał się Jura (Jerzy) Mikłucho-Makłaj. Jak brzmi w dopełniaczu pierwszy człon jego nazwiska? Słownik podaje za wzór deklinację III (np. matka). Czy na pewno?
Dziękuję
Katarzyna
-
Implikacja socjologiczno-społeczna
12.04.2021Dobry wieczór
Na państwa prośbę upraszczam pytanie co oznacza sformułowanie inplikacja -socjologiczno -społeczna?
Dziękuję i pozdrawiam A
-
Piszemy o oddziale
12.04.2021Szanowni Państwo!
Od jakiej litery zapisać oddział regionalny jakiegoś stowarzyszenia? Np. Stowarzyszenie XY, oddział mazowiecki? Czy ten zapis jest poprawny?
-
Morfem fleksyjny a morfem słowotwórczy
11.04.2021Dzień dobry,
zastanawiam się, jak w morfologii odróżnić morfem słowotwórczy od fleksyjnego? Czy w wyrazie kręgosłup, morfem -o- będzie słowotwórczy czy fleksyjny? Jak to uzasadnić?
Z wyrazami szacunku,
Karol
-
Nadużywana postawa
11.04.2021Komentatorzy często używają zwrotu dobra/słaba postawa w odniesieniu do występu w zawodach i uzyskanego wyniku. Czy używanie wyrazu postawa w odniesieniu do dyspozycji sportowej jest poprawne?
-
Digitala czy digitalu?
11.04.2021Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy za poprawną formę odmiany słowa digital w dopełniaczu można uznać digitala czy digitalu?
-
A czy ale?
10.04.2021Dzień dobry,
czy poprawne jest zdanie: To nie jest boisko godne mistrzów, a raczej wątpliwej jakości trawnik? Czy użycie a jest błędem, bo w takich konstrukcjach właściwe jest jedynie ale?
Pozdrawiam
Agnieszka
-
Trochę
10.04.2021Witam.
Chciałam się zapytać o składnię słowa trochę. Możemy powiedzieć: trochę chleba (trochę + dopełniacz). Ale co jest bardziej poprawne :
znam trochę Polski
znam trochę język polski
znam trochę Polskiego
znam trochę języka polskiego
oraz dlaczego.
Z góry dziękuję serdecznie za każdą możliwą odpowiedź.
-
Pisownia zwrotów grzecznościowych w transkrypcji nagrań audio i audio-wideo
10.04.2021Zastanawia mnie kwestia pisowni zwrotów grzecznościowych w transkrypcjach nagrań oraz napisach w nagraniach, np. podcastów, wywiadów, videoblogów na portalach społecznościowych. W tekstach pisanych, jak e-mail, list zwroty grzecznościowe piszemy wielką literą, a jak jest w przypadku napisów do nagrań? Czy w takich rozmowach, dialogach, monologach nagranych i publikowanych w sieci jest podobne, czy zgoła odmiennie?
-
Dojście i pociąg
9.04.2021Windy i perony aby dogodniejsze było dojście na pociąg czy do pociągu?
-
Spytać się
9.04.2021Proszę o wyjaśnienie poprawności użycia zwrotu spytać się. Czy przykładowe zdanie Ojciec Gereba przyszedł na plac spytać się czy jego syn jest zdrajcą jest niepoprawne? Wg nauczyciela języka polskiego w klasie 5 SP użycie się jest tu niedopuszczalnym błędem.
-
Domowy kucharz
9.04.2021Jak po polsku można by oddać rozróżnienie na zawodowego kucharza, a osobę, która gotuje w domu? Innymi słowy; jak przetłumaczyć angielski zwrot home cook? Kucharz/kucharka od razu odsyła chyba do profesji?
-
Zdanie z przemówienia
8.04.2021Dzień dobry!
Czy sformułowanie: Moim argumentem jest, że gdy kultywujemy narodowe tradycje..., użyte w przemówieniu, jest niepoprawne stylistycznie?
Z góry dziękuję za odpowiedź
-
Gorący
8.04.2021Jak należy stopniować przymiotnik gorący?
-
Pochodzenie nazwy Arynów
8.04.2021Szanowni Państwo,
jaka jest etymologia nazwy miejscowości w województwie mazowieckim Arynów?
Z wyrazami szacunku
Piotr Michałowski
-
Korali czy koralów?
7.04.2021Szanowni Państwo,
mam pytanie o odmianę słowa koral w znaczeniu koralowca. Chodzi mi szczególnie o dopełniacz liczby mnogiej. W dwóch słownikach języka polskiego z 1988 r. znalazłem informację, że dopuszczalne są formy -li oraz -ów. Z kolei w starszym słowniku poprawnej polszczyzny jest tylko -li, natomiast -ów zaznaczone jest jako rzadkość. Zatem, której formy należy używać?
Z wyrazami szacunku
Tomasz Dymowski
-
Jucca
7.04.2021Dzień dobry. Jak wygląda deklinacja obcojęzycznej nazwy sieci sklepów ogrodniczych Jucca? Jestem zdania, że tak, jak słowa juka czy jukka, czyli: jadę do Jukki, jestem w Jukce. Jednak w wypowiedziach na oficjalnym profilu marki w portalu Facebook widzę jucci i jucce. Czy mogliby Państwo rozstrzygnąć tę kwestię?