Wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko, co dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Lista osób, krzywda, zadośćuczynienie i inwentura

  7.12.2021

  Szanowni Państwo!

  Chodzi o zdania: „Mamy listę wszystkich osób, które skrzywdziliśmy i którym gotowi jesteśmy zadośćuczynić. Sporządziliśmy ją przy dokonywaniu inwentury”. W pierwszym występują dwa elementy/warunki: „osoby” oraz „gotowość”. Oba zaistniały razem podczas dokonywania inwentury, na co wskazuje spójnik „i”. Czy dobrze rozumiem? Czyli nie tak, że najpierw osoby, później inwentura, a jeszcze później gotowość?


  Z poważaniem - Dociekliwy

 • 182 350 i inne liczebniki

  7.12.2021

  Szanowni Państwo!

  Z czym zgadza się czasownik w liczebnikach złożonych, gdy słowo tysiąc/milion i to, co po setkach, występują w innych przypadkach? Np. sto osiemdziesiąt dwa tysiące trzystu pięćdziesięciu Polaków / sto osiemdziesiąt tysięcy trzysta pięćdziesiąt cztery Polki - mieszkają, mieszka?

 • Czasy współczesne

  7.12.2021

  Proszę o rozwianie wątpliwości, gdy idzie często spotykane sformułowanie  czasy współczesne. Czy nie jest ono redundantne?

  Z ukłonami,

  Przemysław Krzysztof

 • Benfica

  6.12.2021

  Szanowni Państwo,


  od wczoraj biorę udział w gorącej dyskusji dotyczącej odmiany obcych nazw własnych przez przypadki. Konkretnie sprawa dotyczy klubu Benfica Lizbona. Chciałbym zapytać, czy mamy piłkarzy Benfiki czy Benfici? Rywal gra z Benficą czy Benfiką? W jaki sposób traktować końcówki takich nazw? Inny przykład to np. gazeta Marca - czytamy Markę czy Marcę?


  Z poważaniem,

  Jędrzej Antkowiak

 • 100 gramów

  6.12.2021

  Dzień dobry,

  jak należy określać w przepisach kulinarnych ilości składników: 100 gramów czy 100 gram mąki?

  Wydaje się, że forma  gram jest w tym przypadku niepoprawna.

  Pozdrawiam

  Marzanna

 • Rysunek farbami

  6.12.2021

  Czy wyrażenie rysunek farbami  jest poprawne?

  Pozdrawiam serdecznie

  Dorota

 • Pracować pod firmą

  5.12.2021

  Dzień dobry, czy sformułowanie  pracuję pod firmą  jest poprawne?

 • Nie sposób

  5.12.2021

  Dzień dobry,

  od jakiegoś czasu zastanawiam się nad poprawną odmianą  jednej złotej metody w zdaniach typu:  Każda rzeka jest inna, dlatego nie sposób znaleźć jedną złotą metodę/jednej złotej metody na przeprawianie się przez nie.

  W podobnych wypadkach właściwy jest dopełniacz czy biernik?

  Pozdrawiam

 • Zdrobniały czy zdrobniony?

  5.12.2021

  Szanowni Państwo,


  spotkałam się ostatnio (w artykule naukowym) z użyciem wyrażenia: „imię własne w formie pełnej, zdrobnionej lub spieszczonej”. W tym wypadku zastosowałabym raczej określenie „zdrobniały” (np. wyraz zdrobniały, forma zdrobniała imienia). Czy użycie określenia „zdrobniony” jako komponentu terminu językoznawczego jest dopuszczalne? Z góry dziękuję za komentarz.


  Łączę wyrazy szacunku

  Agnieszka G.

 • Właściwy 

  4.12.2021

  Dzień dobry,

  Czy konstrukcja właściwym (a może: właściwe) jest coś zrobić jest prawidłowa? Przykładowo:  Niewłaściwym jest zapraszać go na przyjęcie lub  Do kogo właściwym jest zwrócić się w tej sprawie?. Na pierwszy rzut oka  konstrukcja taka znacznie lepiej współgra z rzeczownikiem niż z czasownikiem (np.  Niewłaściwym jest upublicznianie tych informacji). Być może moje wątpliwości są bezpodstawne i możliwe jest również użycie bezokolicznika?

 • \N
  4.12.2021

  Zastanawiam się nad poprawnością zdania: W swojej bibliotece miał już zgromadzonych 4000 książek. Czy nie lepiej byłoby napisać: W swojej bibliotece miał już zgromadzone 4000 książek?

 • Dwuczłonowe nazwiska niemieckie

  4.12.2021

  Dzień dobry,

  czy w przypadku dwuczłonowych niemieckich nazwisk męskich odmieniamy oba człony? Chodzi mi konkretnie o Paula Schultzego-Naumburga (Schultze-Naumburga?).

 • Przytulić i objąć

  3.12.2021

  Czy wyrazy przytulić oraz objąć można uznać za synonimy oraz wyrazy bliskoznaczne? Pozdrawiam.

 • Kropka po cudzysłowie

  3.12.2021

  Dzień dobry,


  czy kiedy cytat nie występuje w tekście, a stanowi odrębną całość (np. na grafice), należy postawić kropkę po cudzysłowie czy przed nim?


  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.


  Pozdrawiam

  Tomasz

 • Znalezione – i co dalej?

  3.12.2021

  Dzień dobry,

  jak powinniśmy zapisać wyrażenie  znalezione(,) nie_kradzione. Nie potrafię sama rozstrzygnąć, czy w domyśle mamy  znalezione, ale nie kradzione, czy  znalezione, więc niekradzione. Spotkałam się też z zapisem bez przecinka, który wydaje mi się niezbyt uzasadniony. Dziękuję!

 • Piszemy o Kościołach

  2.12.2021

  Dzień dobry,


  zwracam się z pytaniem, na które nie udało im się znaleźć odpowiedzi. Jak powinno zapisywać się liczbę mnogą od słowa Kościół w przypadku, gdy te k/Kościoły nie są dookreślone jakimś przymiotnikiem np. protestanckie? Przykładem niech będzie zdanie: Polska Rada Ekumeniczna zrzesza siedem kościołów. Czy może  siedem Kościołów?


  Mi bliżej do pierwszej formy - małą literą, ale to tylko moje odczucie. Czy możne należy stosować zasadę podobnie jak z liczbą pojedynczą?

 • Córka szwagierki

  2.12.2021

  Czy córkę szwagierki można nazwać bratanicą?

 • Wielka litera w nazwach instytucji

  2.12.2021

  Szanowni Państwo,


  jak prawidłowo piszemy czasowniki w nazwach własnych organizacji pozarządowych - wielką czy małą literą? Np. Stowarzyszenie Pomaganie Jest Piękne czy też Stowarzyszenie Pomaganie jest Piękne?


  Z góry dziękuję za pomoc.

 • Centra na uczelni

  1.12.2021

  Czy poprawna językowo jest nazwa Centrum Rozwiązań Informatycznych lub Centrum Spraw Pracowniczych na określenie jednostek organizacyjnych w uczelni?

 • Awans czy promocja?

  1.12.2021

  Dzień dobry,

  czy wyrazy awan i  promocja mogą być traktowane jako bliskoznaczne i stosowane zamiennie? Mam na myśli w szczególności branżę sportową – awans/promocję z klasy rozgrywkowej do klasy wyższej, awans/promocję do wyższej ligi.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego