model do celów

Dzień dobry, uprzejmie proszę o zweryfikowanie określenia „model matematyczny dla celów ...” pod względem poprawności językowej.

Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę dobrego dnia!

Hanna

W tego rodzaju konstrukcjach stosuje się przede wszystkim przyimek do. Wraz z użytym po nim rzeczownikiem cel komunikuje o przeznaczeniu obiektu, którego nazwa występuje zwykle przed przyimkiem, por. np.

  • model do celów badawczych,
  • model do celów doświadczalnych,
  • pierwszy model do celów komercyjnych,
  • popularny model do celów medycznych,
  • prosty model do celów dydaktycznych,

por. też konstrukcje:

  • matematyczny model do analizy zmian parametrów środowiskowych,
  • matematyczny model do obliczania wielkich macierzy,
  • matematyczny model do oceny jakości mowy,
  • matematyczny model do rekonstrukcji zmian hydrologicznych.

W konstrukcjach tego drugiego typu (tzn. bez rzeczownika cel, który łączy się z do) może być w niektórych kontekstach obocznie używany przyimek dla, por. np.

  • matematyczny model dla cząsteczki DNA,
  • matematyczny model dla cząsteczki poruszającej się ruchem Browna,
  • matematyczny model dla niestacjonarnego przepływu ciepła,
  • matematyczny model dla niezrównoważonej h-krotnej klasyfikacji,
  • matematyczny model dla prawa Kryłowa,
  • matematyczny model dla rozproszonych sygnałów,
  • matematyczny model dla składowej siły stycznej Ftn i promieniowej Fm w płaszczyźnie normalnej.
Adam Wolański