cztery

Wielki słownik ortograficzny PWN

cztery czterech, czterem, czterema: cztery tysiące
cztery•sta pięć•dziesiąt cztery cztery•stu pięć•dziesięciu czterech
czterej, czterech D. czterech

Słownik języka polskiego PWN

cztery I «liczebnik główny oznaczający liczbę 4»
cztery II «ocena dobra w szkolnym systemie ocen»
utwór na cztery ręce «utwór fortepianowy skomponowany w dwóch tonacjach, przeznaczony do grania przez dwie osoby jednocześnie na jednym instrumencie»
czterech jeźdźców Apokalipsy «zaraza, głód, wojna i śmierć symbolicznie przedstawione w postaci czterech konnych rycerzy»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

cztery dni
17.07.2001
Która forma jest poprawna: "Zostały tylko 4 dni" czy "Zostało tylko 4 dni"?
cztery szlachetne prawdy
7.02.2012
W tekstach dotyczących buddyzmu stosuje się pisownię z dużych liter następujących terminów: Cztery Szlachetne Prawdy, Dwanaście Ogniw Współzależnego Powstawania, Szlachetna Ośmioaspektowa Ścieżka itp. Moim zdaniem należy pisać te terminy z małych liter albo w cudzysłowie i tylko pierwszy wyraz z dużej litery. Czy mam rację?
cztery i pięć
30.09.2002
Nie mogę znaleźć wyjaśnienia, dlaczego przy wyliczaniu rzeczowników po liczebniku 4 zmienia się końcówka rzeczownika liczby mnogiej np. cztery krowy, ale pięć krów, sześć, siedem itd/ krów, podobnie inne rzeczowniki. Dlaczego liczba pięć jest taka przełomowa w wyliczaniu mnogości? (...) W innych językach, niesłowiańskich, nie ma tego problemu.
Wojciech Mniszek

Ciekawostki

Mówimy „Cztery kąty i piec piąty” o bardzo ubogim mieszkaniu, np. bez mebli.
Spaść na cztery łapy
Czyli: uniknąć konsekwencji złego postępowania, wyjść cało z trudnej sytuacji. Kotu przypisujemy umiejętność spadania na cztery łapy bez kontuzji.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... mi sąsiad, bo, dalibóg, pojąć nie mogę kiedy lat temu cztery, na ostatnim sejmie, podał: rząd projekt do prawa względem dzierżaw...
  • ... lat temu prowadziłem trzecioligową Pogoń Zduńska Wola. Po meczu wygranym cztery do zera podszedł do mnie prezes klubu i powiedział: "Gracie...
  • ... staje się kluczowa: wprawdzie od jego czasów nastąpiły "trzy lub cztery uogólnienia fizyki z metafizyką włącznie, każde następne bardziej subtelne", nasz...

Encyklopedia PWN

miesięcznik, wydawany od 1991 w Warszawie;
mat. hipoteza, wysunięta 1852 przez F. Guthriego, głosząca, że każdą mapę na płaszczyźnie można pokolorować 4 barwami w taki sposób, by państwa mające wspólny odcinek granicy miały różne barwy.
Czterech Kantonów, Jezioro, niem. Vierwaldstätter See,
podgórskie jez. w Szwajcarii, położone na północnym skłonie Alp, w obrębie Prealp Szwajcarskich, na wys. 434 m;
serial polski z lat 1966–68; reżyseria: K. Nałęcki, scenariusz: J. Przymanowski, M. Przymanowska, S. Wohl; 21 odcinków. Ekranizacja powieści J. Przymanowskiego.
układ podpisany 1933 w Rzymie przez Francję, Wielką Brytanię, Niemcy i Włochy;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego