To ciekawe
Zebraliśmy tu różne ciekawostki językowe z niemal wszystkich dziedzin języka. W tym miejscu dowiesz się czegoś, co Cię z pewnością zainteresuje.
To ciekawe
-
Zacierać ręceCzyli: wyrażać zadowolenie; też: mieć powody do zadowolenia. Zwłaszcza gdy coś dobrego dla nich ma się wydarzyć, ludzie ręce zacierają. Już zacierają ręce.
-
Za pięć dwunastaCzyli: najwyższa pora, ostatnia chwila; też: w ostatniej chwili. Dwunasta, zwłaszcza w nocy, a o tej dwunastej chyba mowa, to moment przełomowy. Jest dwunasta w nocy, inaczej dwudziesta czwarta, a potem już nie ma dwudziestej czwartej pięć, tylko zero zero pięć.
-
ZAPOZNANY Jeżeli się z kimś zapoznamy, nie mówmy, że jest on przez nas zapoznany. On jest po prostu przez nas poznany i teraz go już znamy. Zapoznany zaś to ktoś,
-
Zbić kogoś z tropuCzyli: speszyć kogoś, pozbawić pewności siebie. Kiedy jesteśmy na tropie, czujemy się pewnie. Zaraz czegoś lub kogoś dopadniemy.
-
Zbrodnia doskonałaCzyli: niemożliwa do udowodnienia, zapewniająca zbrodniarzowi bezkarność. Rzeczy doskonałe zdaniem niektórych w ogóle nie istnieją; doskonałe są tylko ich idee.
-
Zew krwiCzyli: instynkt, głównie stadny. Instynkt nie musi się tłumaczyć, jest naturalny, prosty i podstawowy.
-
Zimny prysznicCzyli: zdarzenie, które pozbawia złudzeń. Zimna woda dodaje zdrowia i ocuca, odświeża i dodaje realizmu.
-
Złota rączkaCzyli: ktoś, kto wszystko potrafi naprawić; talent techniczny. Przymiotnik złoty tworzy pochwały. Czasem odnosi się do człowieka lub jego części. Złoty człowiek jest dobry, ma złote serce i wszystko jak złoto.
-
Złoty cielec.Czyli: bogactwo jako cel ostateczny, przedmiot kultu. Ze złotych nausznic Żydzi odlali posąg byczka, by mu hołdy składać. Oburzony tym Mojżesz kazał zgładzić 23000 mężów.
-
Zmieszać kogoś z błotemCzyli: naubliżać komuś. Błoto to niemiła substancja, choć bierze się ze szlachetnych składników: wody i ziemi. Uchodzi za coś nie tylko brudnego, ale i brudzącego.
-
Znaleźć się poza nawiasemCzyli: być odsuniętym od czegoś, nie być branym pod uwagę, być zbędnym.
-
Zostawić kogoś na lodzieCzyli: zawieść czyjeś nadzieje, oszukać kogoś, pozbawić go pomocy w trudnej sytuacji. Nieraz obiecujemy ludziom złote góry i potem nic.
-
Z pozycji siłyCzyli: wykorzystując przewagę. Z pozycji siły można rozmawiać i domagać się czegoś, gdy się jest dominującym, ma się władzę. To nie jest działanie siłą ani nawet na siłę, choć na siłę można by to do takich działań porównać.
-
Żelazna kurtynaCzyli: linia geograficzna, ideologiczna i kulturowa, oddzielająca po II wojnie światowej państwa satelickie ZSRR od zachodniej Europy.