Oporowo, czyli „do oporu” – komentarz Marka Łazińskiego (7.12.2023)

Oporowo, czyli „do oporu” – komentarz Marka Łazińskiego (7.12.2023)
Slangowy przysłówek oporowo z trzeciego miejsca tegorocznego plebiscytu jest w zasadzie wymienny z wyrażeniem z języka ogólnego do oporu. Opór w polskiej frazeologii pełni od lat szczególną rolę, nieznaną językowi angielskiemu. Wyłącznie po polsku możemy nie tylko np. dokręcić śrubę do oporu, lecz także spać, siedzieć, pracować, pić, grać, bawić się, a nawet kochać do oporu, tzn. wyjątkowo intensywnie, długo, do granic wyobraźni.
 
Oporowo znaczy przede wszystkim ‘intensywnie, mocno’, ale tak wiele wyrazów slangowych oporowo wzbogaca się o nowe znaczenia, zależne od kontekstu. Może znaczyć ‘trudne do zrobienia’, ale też ‘dobrze zrobione’, ‘dobre, odpowiednie’.
 
W plebiscycie wyrażenie to pojawiło się dopiero w tym roku, głównie w związku z viralem rolniczym „oporowo całodobowo”. Nie wiem, czy ten viral internautów śmieszy, czy wzbudza szacunek dla ciężkiej pracy (powinien wzbudzać), w każdym razie na pewno wpłynął na bieżącą popularność wyrażenia, które jest w slangu znacznie starsze, notowane np. w tekstach potocznych Narodowego Korpusu Języka Polskiego z roku 2007. Częstsze niż oporowo są synonimy do oporu, w opór lub po prostu opór w użyciu przysłówkowym (zamiast do oporu).
 
Być może metafora do oporu – wysiłku i walki z oporem materii mówi coś o polskim charakterze narodowym i obrazie świata. Ciekawe, co jeszcze możemy robić oporowo, w opór lub do oporu.
 
Marek Łaziński
Zobacz także finałową dwudziestkę słów edycji 2023 wraz z prostymi definicjami i przykładami definicji nadesłanymi przez zgłaszających.
 
 
Dodano: 7.12.2023
 
 
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego