To ciekawe
Zebraliśmy tu różne ciekawostki językowe z niemal wszystkich dziedzin języka. W tym miejscu dowiesz się czegoś, co Cię z pewnością zainteresuje.
To ciekawe
-
AUTORYZOWANY Wypowiedź, wywiad lub przekład są autoryzowane, gdy autor je zatwierdzi, gdy się do nich przyzna. Wywiad nieautoryzowany może rodzić podejrzenia czytelników.
-
AWARIA to uszkodzenie maszyny lub urządzenia. Kiedyś podobno odnosiło się tylko do statku, potem powoli zaczęło obejmować coraz to mniejsze obiekty.
-
AWERSJA to nie inna, przeciwna wersja, lecz niechęć, często trudna do uzasadnienia. Mówiąc: mam do tego jakąś awersję, sam się trochę temu dziwię.
-
Bananowa młodzieżCzyli: młodzież z rodzin zamożnych, charakteryzująca się przy tym więcej niż swobodnym stylem życia. Była to w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku kategoria polityczna.
-
BARTER W zamierzchłych czasach, zanim Fenicjanie wynaleźli pieniądze, handel był wymienny, towar wymieniano na towar.
-
BEBOPBebop – słowo o genezie dźwiękonaśladowczej, imitujące rytm tej
-
Białe plamyCzyli: nieznane, niezbadane miejsca; także: przemilczane i niewyjaśnione zdarzenia z historii. Plamy, zanieczyszczenia, najczęściej bywają ciemne, biały kolor kojarzy się z czystością.
-
Biały krukCzyli: rzadkość, najczęściej rzadka książka. Wymyślił go autor satyr Juwenalis. Kruk jest ptakiem złowróżbnym także z racji swojej czerni, jest zresztą czerni uosobieniem.
-
Bicz bożyCzyli: tragiczne zdarzenia, interpretowane jako znak kary bożej; także sprawcy tych zdarzeń. Bicz boży jest postrachem grzeszników, plagą sprawiedliwie zesłaną, zasłużonym przekleństwem.
-
Bić pianęCzyli: prowadzić nieistotne, nieprowadzące do niczego rozmowy. Od bicia piany nie przybywa niczego konkretnego – tylko piany.
-
BIUSTONOSZBiustonosz pochodzi od niemieckiego Büstenhalter i jest tzw.
-
BLAMOWAĆ SIĘBlamować się to słowo, którego obcość jest dobrze widoczna, także dla niespecjalistów. Słowa takie (określane jako synchronicznie obce) brzmią „mądrzej” i często dobitniej.
-
Blaski i cienieCzyli: dobre i złe strony; pozytywy i negatywy. To bardzo stara metafora: co jasne, to dobre, co złe, to ciemne. Ale trochę do dobrych i złych stron nie pasuje – co dobre, raczej jest w blasku niż
-
BLONDYNKAW łączliwości wyrazowej odzwierciedlają się stereotypy utrwalone w kulturze. Za pomocą wyszukiwarki naszego Korpusu lub wyszukiwarki Narodowego Korpusu Języka Polskiego, dostępnych w
-
Błędne kołoCzyli: sytuacja bez wyjścia, piętrzenie się trudności. Błędne koło sprawia, że po wielu staraniach i działaniach znajdujemy się z powrotem w punkcie wyjścia. Beznadziejna sprawa.
-
Błękitna krewCzyli: zespół cech właściwych osobom szlachetnego, arystokratycznego pochodzenia. Tylko przez skórę prawdziwych hiszpańskich hidalgów widać było niebieskie żyłki, co świadczyło, że ich krew nie ma domieszek arabskich czy żydowskich.
-
BŁYSKBłysk – słowo tak krótkie, jak zjawisko, które oznacza. W użyciach przenośnych odnosi się do
- BO
-
BODAJBodaj pochodzi od staropolskiego bog daj ‛niech Bóg da’, ale dziś częściej występuje w złorzeczeniach niż w słowach dobrych życzeń.
- BOISKO