Chciałem się dowiedzieć czegoś o etymologii oraz zastosowaniu słowa . Irytuje mnie jego nadużywanie i pragnę wiedzieć, po jakich słowach można używać . Czy poprawnym jest: „Świadczy to, iż…?” Czy można stosować zamiennie z że i czy oba znaczą to samo?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Józef
Spójniki i że znaczą to samo i mają wspólne pochodzenie. Oba są kontynuantami prasłowiańskiej formy *jьże (składającej się z zaimka względnego r. m. oraz partykuły że). Rozwój prsł. *jьże przebiegał w polszczyźnie dwojako: *jьžejiżeiżeże oraz *jьžejiżeiże, tzn. zmiana fonetyczna (uproszczenie i redukcja) przebiegała bądź to w nagłosie wyrazu (stąd że), bądź w wygłosie (stąd ). Choć spójniki i że mają wspólną etymologię i jednakowe znaczenie, to jednak w dość istoty sposób różnią się nacechowaniem stylistycznym: jest słowem książkowym, że – neutralnym.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski