nazwy własne

W tym miejscu znajdziesz wszystko, co chcesz lub powinieneś wiedzieć o nazwach własnych. Dowiesz się, które z nich piszemy małą literą, od których powstały przymiotniki a od których nie, czy od nazwy każdej miejscowości można utworzyć nazwę jej mieszkańca. Poznasz rozstrzygnięcia problemów związanych z nazwiskami i ich odmianą. A jeśli jakiejś odpowiedzi nie znajdziesz, możesz zadać pytanie naszym ekspertom.

 • Dwuczłonowe nazwiska niemieckie

  4.12.2021

  Dzień dobry,

  czy w przypadku dwuczłonowych niemieckich nazwisk męskich odmieniamy oba człony? Chodzi mi konkretnie o Paula Schultzego-Naumburga (Schultze-Naumburga?).

 • Khaenri'ah

  1.12.2021

  Dzień dobry. W pewnej grze, w którą gram, a która nie posiada polskiej wersji językowej, istnieje fikcyjny kraj o nazwie Khaenri'ah (wymawiany mniej więcej jako Kanria). O ile w wymowie deklinacja nie stanowi większego problemu, tak zastanawiam się, jak mogłaby wyglądać pisownia poszczególnych przypadków.

 • Tallin czy Tallinn?

  26.11.2021

  Jak powinno się pisać nazwę stolicy Estonii? Encyklopedia podaje, że Tallinn, a słownik ortograficzny, że Tallin. Żadne z tych źródeł nie wspomina o oboczności.

 • Na Ukrainę czy do Ukrainy?

  17.11.2021

  Dzień Dobry. Skoro mówimy do w kontekście państwa (do Polski, do Dominikany, do Rosji), to dlaczego mówimy na Ukrainę, na Białoruś? Czy to wersje niepoprawne i powinno się mówić do i w w zestawieniu z tymi krajami?

 • Francja, czyli...

  16.11.2021

  Jak inaczej nazwać Francję, żeby za często nie powtarzać nazwy kraju. Francuzi mówią Hexagone, ale nie wiem, czy Heksagon będzie dla polskiego czytelnika zrozumiały.

  Serdecznie dziękuję za pomoc

  Dorota

 • Nazwy zakończone na -ów.

  13.11.2021

  Pytanie o odmianę niemieckich nazw miejscowości zakończonych na -ow , np. Schmagerow czy Rothenklempenow . Pytam, ponieważ wikipedytowe utworach tworzących z tymi, których potrzebuję informacji o ich odmianie. Czy są one odmienne, a jeśli tak to jak należy je odmieniać?

 • Esna

  11.11.2021

  Dzień dobry, w Egipcie jest miejscowość Esna. I tu moje pytanie: świątynia w Esnie czy świątynia w Eśnie?

 • Nazwy mazurskich wsi

  5.11.2021

  Dzień dobry,

  mam wątpliwość dotyczącą formy dopełniacza nazw wsi mazurskich, w mianowniku: Romany, Lemany, Szymany. Miejscowi mówią, że jadą do Romanów, Lemanów, Szymanów, a turyści, że do Roman, Leman, Szyman. Jak jest poprawnie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,

  Ewelina

 • Zabłocie  zabłocianin

  4.11.2021

  Dzień dobry. Proszę uprzejmie o pomoc. Mam problem z nazewnictwem mieszkańców Zabłocia na Śląsku Cieszyńskim. Mieszkańcy wioski to zabłocianie czy zabłocanie?

 • Benoe

  30.10.2021

  Dzień dobry. Proszę o podpowiedź, jak odmieniać nazwisko Atanazego Benoe... (no właśnie: Benoego? czy nie odmieniać?). Nie jest typowym nazwiskiem zakończonym na -e, o których wiem, że odmieniają się przymiotnikowo. Tu "o" przed -e trochę zmienia postać rzeczy - a może nie? Poza tym nie znalazłam pochodzenia nazwiska, zapewne obcego, ale skąd konkretnie - nie wiem, a to może by coś wyjaśniło również w kwestii odmiany. Będę wdzięczna za wyjaśnienie. Pozdrawiam serdecznie

  Teresa

 • Leah

  23.10.2021

  Dzień dobry,

  bohaterka tłumaczonej przeze mnie książki ma na imię Leah. Jak je odmieniać. Zwrócił się do Leah? Do Lei? Nie mogę spolszczyć imienia, ale niedodmienione zgrzyta w tekście.

  Pozdrawiam serdecznie

  Dorota

 • Thorn – odmiana

  22.10.2021

  Dzień dobry,

  od kilku lat jestem członkiem zarządu toruńskiego stowarzyszenia fantastyki. Od jakiegoś czasu wśród naszych członków trwają dyskusje odnośnie odmiany przez przypadki nazwy naszej organizacji.

  Pełna nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn”

  Nazwa skrótowa: „Thorn”

  Mamy wątpliwości co do formy dopełniacza – niektórzy twierdzą, że poprawny jest zapis „Thornu” a inni, że „Thorna”.

  Nazwa wywodzi się z niegdysiejszej niemieckiej nazwy Torunia, ale jest również używana jako angielska nazwa miasta.

  Czy mógłbym prosić o wskazanie poprawnej formy?

 • Pietro Bembo i Walahfrid Strabo

  6.10.2021

  Jak należy odmieniać nazwiska postaci historycznych Pietro Bembo i Walahfrid Strabo?

 • Ochryda

  4.10.2021

  Dzień dobry!


  Dlaczego macedońskie miasto Ohrid ma polski odpowiednik - Ochryda? Skąd zamiana "h" na "ch"? Będę wdzięczna za wyjaśnienie.


  Z poważaniem

  Agnieszka

 • Dywiz w nazwach miejscowych oraz w nazwach przystanków

  3.10.2021

  Szanowni Językoznawcy,

  co rządzi użyciem lub nieużyciem łącznika w nazwach miejscowych niektórych osiedli lub przystanków? Czym różnią się nazwy osiedli w Warszawie, takie jak Marymont-Potok, Marymont-Ruda od np. nazwy Bemowo Lotnisko (bez łącznika)? Czy stosowanie łącznika w nazwach przystanków typu: Podleśna-IMiGW, Łomianki-Szkoła, Nowy Świat-Uniwersytet, Wola-Ratusz jest poprawne? W jakim zakresie używa się w tych przypadkach norm dot. nazw miejscowości?

  Z poważaniem i pozdrowieniami

  J.J.

 • Olko i Jajko

  2.10.2021

  Jak odmienia się nazwisko Oko i Jajko (noszone przez mężczyzn)? Zgodnie z ogólnym wzorcem odmiany nazwisk na -o? Stosowanie tego wzoru do tych nazwisk wydaje się nienaturalne.

 • Moholy-Nagy

  1.10.2021

  Szanowni Państwo,

  chciałabym się upewnić co do rekomendowanego modelu odmiany nazwiska László Moholy-Nagy (na stronie https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/odmiana-i-zapis-nazwisk-wegierskich;12002.html). O ile mi wiadomo, wybór wzorca fleksyjnego zależy od wymowy nazwiska obcego, ale nazwisko Kodaly w wymowie kończy się na ‘j’ [Kodaj], natomiast Moholy - na ‘i’ [Moholi]. Czy wobec tego to drugie nazwisko nie powinno się odmieniać: Moholyego-Nagya, Moholyemu-Nagyowi, Moholym-Nagyu?

 • Asfaleia

  30.09.2021

  Jak odmieniać nazwę greckiej tajnej policji, w mianowniku Asfaleia? Ze względu na...

  Dziękuję

  D.

 • Spolszczona wymowa nazwy stolicy Burkina Faso

  30.09.2021

  Jak w języku polskim wymawiać stolicę Burkina Faso – Wagadugu? Przez W czy przez Ł?

 • Niger, nigerski

  28.09.2021

  Szanowna Redakcjo,

  intryguje mnie państwo Niger, a ściślej przymiotnik, który mógłby być od niego utworzony. Na nieszczęście Nigru, na mapie świata istnieje Nigeria, więc coś jest nigeryjskie. Co dzieje się z biednym Nigrem? Nie spotyka się raczej formy: "nigryjski". Przecież zdanie: rząd nigryjski został stworzony, zdaje się być dorzeczne i poprawne. Czy zatem pozostaje nam posługiwać się obejściami typu: rząd Nigru się ukonstytuował? Jak rzecz z tym Nigrem się przedstawia?

  Jarek z Lublina

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego