słownictwo

 
 • Odnówmy Europę

  24.06.2021

  W Parlamencie Europejskim na gruncie frakcji liberałów (ALDE) powstała frakcja Renew Europe. Niektórzy tłumaczą to jako Odnowić Europę. Co prawda tłumaczenie jest dosłowne (aczkolwiek wówczas forma angielska brzmiała by To Renew Europe), ale czuć, że jest coś nie tak. Jak poprawnie spolszczyć tę nazwę? Czy lepiej zostawiać w oryginale?

 • Jeden z ludzi

  23.06.2021

  Czy można powiedzieć jeden z ludzi czy raczej powinno się mówić jedna z osób? Np. Jeden z najbogatszych ludzi kupił klub sportowy – to często używane stwierdzenie w mediach jakoś mnie razi i nie wiem, czemu.

 • Odbyć wolontariat

  23.06.2021

  Dzień dobry,

  czy poprawne jest sformułowanie: odbyć wolontariat?

  Dziękuję za odpowiedź.

  Aneta

 • Zagłosowane czy zagłosowano?

  22.06.2021

  Jak jest poprawnie:  zagłosowane czy zagłosowano,  gdy chcę potwierdzić, że oddałam swój głos na dany projekt?

 • Co robimy niezręcznie

  22.06.2021

  Czy można stać niezręcznie (chodzi o kogoś, kto jest zakłopotany sytuacją towarzyską). Stanie to nogi, zręczność to ręce, ale może etymologia nie jest już widoczna?

  Pozdrawiam serdecznie

  D.

 • Metaforyczny szczyt

  22.06.2021

  Dzień dobry!

  Jaka jest etymologia słowa  szczyt  w znaczeniu 'szczyt polityczny'/ 'spotkanie najważniejszych polityków różnych krajów' (odpowiednika angielskiego summit)?

 • Przedstawmy sobie park

  13.06.2021

  Dzień dobry!

  Przygodach dobrego wojaka Szwejka jest zdanie  Przedstawmy sobie park przy placu Karola... . Po niemiecku przedstawiać i wyobrażać to to samo słowo. Czy tutaj język niemiecki wpłynął na czeski, a potem zostało to przetłumaczone, czy po polsku przedstawiać znaczyło kiedyś 'wyobrażać'? 

   Pozdrawiam Marcin Nowak

 • Nazwy pierwiastków

  9.06.2021

  Dzień dobry!

  Jak należy odmieniać nazwy hipotetycznych pierwiastków chemicznych. W przypadku nazw zakończonych na spółgłoskę, np. unoktkwad, przyjmie on w dopełniaczu formę unoktkwadu. Problem stanowią nazwy zakończone na spółgłoskę -i, np. unkwadbi czy unhekstri. Czy takie nazwy przyjmą również końcówkę -u w dopełniaczu (unkwadbiu, unhekstriu), końcówkę -a (unkwadbia, unhekstria) czy należy ich nie odmieniać?

 • Subiektywna prawda

  8.06.2021

  Czy stosowanie określenia subiektywna prawda na czyjeś przekonanie o prawdzie ma racje bytu? Czy jest to sprzeczne ze słowem prawda i  może wprowadzać pewne problemy z interpretacją, a prawda może być tylko jedna?

 • Surówka czy sałatka?

  7.06.2021

  Szanowni Państwo!

  Moje pytanie dotyczy z pozoru błahej sprawy, jednak poruszana kwestia stała się przedmiotem sporu w moim miejscu pracy i bardzo zależy nam na uzyskaniu odpowiedzi. Czy sałatkę z kiszonych ogórków można nazwać surówką?

 • pożedzki

  7.06.2021

  Szanowni Państwo, jak brzmi polski przymiotnik z nazwy chorwackiego miasta "Požega"?


  Czy jest w publikacji Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata ( http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/wykaz_polskich_nazw_geograficznych.pdf ) błąd?


  Jest:

  żupania pożedzko-slawońska (chorw. Požeško-slavonska županija)


  Czy powinno być?:

  żupania pożesko-slawońska (chorw. Požeško-slavonska županija)


  Dziękuję pięknie.

 • Liczba a ilość

  3.06.2021

  Dzień dobry, czy poprawne jest sformułowanie spadek ilości przewozów pasażerskich? Wg GUS przewozy określają, ile podróży środkami transportu odbyli łącznie pasażerowie (w Polsce są to setki mln rocznie). Czy ilość w takim kontekście to błąd, skoro wg WSPP „dopuszczalne jest wymienne używanie rzeczowników liczba i ilość, zwłaszcza jeśli chodzi o duże wielkości. Np.: Liczba a. ilość samochodów w mieście gwałtownie rośnie”?

 • poczet chorągwiany

  1.06.2021

  Dzień dobry,

  w Wojsku Polskim wprowadzono niedawno Chorągiew Wojska Polskiego. Jak należy prawidłowo określać poczet z chorągwią? (analogia do sztandaru wojskowego i nazwy poczet sztandarowy):

  1. Poczet Chorągwi Wojska Polskiego

  2. Poczet chorągwiowy

  3. Poczet chorągwiany czy może jeszcze inna formuła jest poprawna?


  Jak analogicznie należy poprawnie nazywać osobę trzymającą Chorągiew Wojska Polskiego? (w przypadku pocztu sztandarowego taką osobę nazywamy "sztandarowym")

 • Piszemy o pandemii

  31.05.2021

  Jak należy pisać (bo niestety trzeba) o obecnej pandemii? Pandemia cornoavirusa? Pandemia Cornavirusa? Pandemia koronawirusa?

  Z życzeniami zdrowia

  D.

 • Prezes czy prezydent?

  27.05.2021

  Dzień dobry,

  uprzejmie proszę o poradę jakie tłumaczenie stosować dla nazywania osób u władzy podmiotów międzynarodowych jak np. FIFA President.

  Polskiego prezesa tłumaczymy na ang. president, jednak często zdarza się, że ów president jest u nas określany prezydentem. Czy nie przesadnie?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam!

 • Teść siostry

  27.05.2021

  Witam!

  Moje pytanie jest takie:   Jak nazywa się teść siostry?

 • Technologia

  26.05.2021

  Jeżeli przedmiotów się nie wykonuje w technice, tylko (posługując się) jakąś techniką, to jak się ma rzecz z technologią? Buduje się domy przy zastosowaniu/wykorzystaniu technologii, w technologii, technologią? Jak należy w starannej polszczyźnie użyć słowa technologia?

 • W żadnym wypadku nigdy

  26.05.2021

  Dzień dobry.

  Czy forma W żadnym wypadku nigdy jest poprawna, czy może jest jedynie pleonazmem?

 • Jeszcze raz?

  25.05.2021

  Szanowni Państwo,

  zauważyłam że ostatnio panuje taka moda, nie jestem też pewna czy jest to kulturalne. Mianowicie: Gdy osoba czegoś nie dosłyszy to w prośbie o powtórzenie mówi  jeszcze raz? Bez żadnego czasownika lub zwrotu do osoby. Bardzo prosiłabym o zajęcie w tej sprawie stanowiska.

  Pozdrawiam

 • Nemezis

  23.05.2021

  Witam! Moje pytanie odnosi się do słowa Nemezis. Ostatnio wdałem się w dyskusje z moim kolegą i chciałbym doprecyzować pewną rzecz. Według niego słowo to odnosi się do (weźmy za przykład chociażby filmy) arcywrogości pomiędzy osobą dobrą a złą, walki tych sił. Według mnie odnosi się to do zwyczajnego „najważniejszego z wrogów”, niezależnie od nastawienia postaci, chodzi tylko o rywalizacje z drugą stroną.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego