-
Rozprawka
1.04.2019
1. Czy użycie w rozprawce pisanej przez gimnazjalistę wyrażenia namieszać w życiu w kontekście magii, która od czasu do czasu objawia się, by namieszać nam w życiu (tak brzmi fragment zdania z rozprawki) jest jednoznacznie błędem językowym?
2. Czy błędem językowym jest użycie w rozprawce wyrażenia tylko i wyłącznie?
3. Czy błędem językowym jest użycie w ostatnim akapicie rozprawki wyrażenia Podsumowując, granica między światem realistycznym (…).
-
13–26 lat
27.03.2019
Pewien bank oferuje swoim klientom w wieku 13–26 lat bezpłatne korzystanie z konta osobistego. Jak rozumieć ten warunek z językowego punktu widzenia? Czy spełniam go do dnia ukończenia 26 roku życia, czy może jednak do dnia ukończenia 27 roku życia (dopóki nie skończę 27 roku życia, mam nadal 26 lat)? A może nie jest to wcale kwestia językowa i zależy wyłącznie od tego, co ma na myśli osoba redagująca taki zapis, albo od jakiegoś powszechnie przyjętego sposobu rozumienia?
-
Czy poprawne?
14.03.2019
Czy poprawne jest zdanie: Ze czcią pochylam dziś głowę nad trumną mojego męża, by go pożegnać w ostatniej drodze?
Dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Bożena Olejniczak
-
Podpis fotografii
31.01.2019
Zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie w następującej sprawie. Chodzi o podpis fotografii na której widnieje kilka postaci: Stoją od lewej: J. Kowalski, K. Czerwiński, M. Makowski. czy Od lewej: J. Kowalski, K. Czerwiński, M. Makowski. Która forma jest poprawna? Czy może obie są poprawne?
Z góry dziękuje za odpowiedź
-
Liczenie czasu
5.11.2018
Szanowna Poradnio,
Dostałem odp.:
Jeśli rozmawiamy w październiku 2018 r. i zapowiadamy, że spotkamy się w maju za rok...Mi generalnie cały czas chodzi o to jak Pani to LICZY??? Język językiem, ale bez przesady by wszystko sprowadzać do ok 12 miesięcy. Dlaczego nie mogę tego za rok traktować rocznikowo, po prostu 2019-2018=1rok, czyli w maju za rok, bo rocznikowo 1 rok? Chyba, że liczyć rok od maja 2018. Podobnie z podawanie wieku podaje różnicę rocznika.
-
Poniżej przeciętnej są postępy dydaktyczne
5.06.2018
Bardzo proszę o odpowiedź czy poprawne są formy: powyżej przeciętnej i poniżej przeciętnej oraz postępy dydaktyczne. Od dawna często używam tych wyrażeń w pisanych przeze mnie opiniach psychologicznych. Ostatnio jednak spotkałam się z twierdzeniem, że formy te są błędne. Moim zdaniem zarówno wyrażenie powyżej przeciętnej, jak i postępy dydaktyczne są poprawne.
Bardzo dziękuję za pomoc.
Maria Cieślak
-
Piszemy o niepodległości
25.04.2018
Które z poniższych zdań jest poprawne?
1. 100 lat niepodległości.
2. 100 lat odzyskania niepodległości.
3. 100-lecie odzyskania niepodległości.
Oczywiście sprawa dotyczy naszego kraju.
Dziękuję za odpowiedź.
-
Pisanie prac naukowych
13.03.2018
przydatne zwroty i słowa przy pisaniu prac naukowych
-
14 października 2017 r. w serwisie Player.pl został nadany (lub wyemitowany) pierwszy odcinek (nowego) serialu „Szkoła. Parodia”
1.02.2018
Napisałem pewne zdania na Wikipedii. Jakaś osoba wytknęła mi aż sześć błędów. Napisała, że nie zaczyna się zdania od daty, że po roczniku wstawia się „r.”, że nie mówi się „pojawiła się premiera serialu”, tylko „premiera odbyła się”, że w zdaniu „(...) pojawiły się znane osoby, czyli (...)” powinienem był napisać „m.in.”, nie „czyli”, że zdanie „odcinki pojawiają się w soboty” jest bez sensu, że w zdanie „serial liczy 6 odcinków” powinienem był napisać „będzie liczył”.
Sądzę, ze dobrze napisałem. Kto ma rację?
-
Tytulatura duchownych
17.01.2018
Szanowni Państwo!
Proszę o pomoc w zaproszeniu na ślub dla zaprzyjaźnionego księdza. Ksiądz jest doktorem habilitowanym oraz nadano mu tytuł kapelana Jego Świątobliwości. Zastanawiam się, czy użyć formy: Rev. ks. dr hab. ... Spotkałam się również z formą Czcigodny.
Proszę o pomoc.
-
Nowe zapożyczenie: zaadresować problem
12.01.2018
Ostatnio bardzo często słyszę wyrażenie zaadresować problem. Z kontekstu wynika, że osoba używająca tego wyrażenia ma na myśli: zdiagnozować, opisać, zrozumieć lub zrobić coś z nim. Jest to bezpośrednia kalka angielskiego wyrażenia to address a problem. Przykład z Internetu: Zgadzam się, że związki zawodowe nie powinny [...], ale na pewno trzeba zaadresować problem likwidowanych miejsc pracy. Czy z językowego punktu widzenia jest dopuszczalna?
-
Wtrącenia w narracji i dialogu
19.12.2017
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o objaśnienie znaczenia, funkcji i użycia wtrąceń było i uważacie jak w poniższych przykładach z Sienkiewicza i Gałczyńskiego:
Pani Makowiecka nadjechała o zupełnym już mroku [...] Chciała, było, zaraz na drugi dzień szukać sobie innej gospody w samym mieście, ale na nic się nie przydał jej opór.
i nagle patrzcie: tak jak było w telegramie:
przed samymi, uważacie, Sukiennicami […].
Dziękuję i pozostaję z wyrazami szacunku.
-
Zapraszamy po nowości książkowe
17.11.2017
Szanowna Pani,
chciałam zapytać, czy prawidłowe jest sformułowanie Zapraszamy do szkolnej biblioteki po nowości książkowe.
Jeśli nie, to jakie byłoby lepsze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
Magdalena Ziółkowska (nauczyciel bibliotekarz).
-
Nie zgadzamy się na… czy nie ma naszej zgody na…?
6.11.2017
Szanowni Państwo,
w wypowiedziach polityków i innych osób publicznych zwróciło moją uwagę częste sformułowanie typu: Nie ma mojej (naszej) zgody na... . Zastanawiam się, jaka jest różnica między nim a powiedzeniem Nie zgadzam(y) się na..., z czego wynika sięganie po właśnie taki sposób wyrażenia opinii.