interpunkcja

 
Tu znajdziesz informacje, w jakich sytuacjach stosować poszczególne znaki przestankowe, jakie mają inne zastosowania poza swoją podstawowa funkcją. Dowiesz się, gdzie postawić przecinek, kiedy lepiej użyć średnika, czy można pominąć kropkę, kiedy konieczny jest cudzysłów, jaką funkcję ma wielokropek. Jeśli chcesz, by twój tekst był właściwie zrozumiany, czytaj odpowiedzi naszych ekspertów.
 • a zatem
  5.06.2020
  Dzień dobry,
  Wszędzie podawane są proste przykłady użycia różnych konstrukcji ze słowem zatem. Proszę o wyjaśnienie, czy potrzebny jest przecinek po zatem, gdy zdanie nawiązuje do poprzedniego i zbudowane jest np. A zatem, jeśli są..., to będą...
  EL
 • Niepotrzebne przecinki
  3.06.2020
  Chciałabym zapytać o poprawność zdań.
  Wykorzystywane w tym celu zasoby muszą, zatem spełniać najważniejsze normy.
  Przyszły klient oczekuje jak najwyższej, jakości świadczonych usług.

  Czy koniecznie jest dodanie w nich przecinków?
  Jeśli tak to w jakich miejscach?

  Pozdrawiam,
  Mateusz Ż.
 • Zbędny (a nawet błędny) przecinek
  22.05.2020
  Szanowni Państwo,
  uprzejmie proszę o rozwianie mojej wątpliwości dotyczącej użycia przecinka w przypadku, gdy miałby być poprzedzony przez konstrukcję zawierającą rzeczownik odczasownikowy np. Po wysłuchaniu każdego nagrania (,) zobaczysz zapis rozmowy; albo: Po uzupełnieniu wszystkich zadań na rozumienie ze słuchu (,) zobaczysz także jego polskie tłumaczenie. Konstrukcja ta nie jest zdaniem, choć można zastąpić ją imiesłowem uprzednim (wtedy z przecinkiem).
  Z poważaniem, KK
 • Kropka na końcu skrótowca
  15.05.2020
  „Skrótem wyrażenia pleno titulo jest P.T. Andrzej… Ponoć mądry, ale tego nie wie.”
  Dwie kropki (druga zamykająca zdanie), wyglądałyby dziwnie, choć z czasem oko by przywykło…
  Redagując, można lub należy takie miejsca zmienić na jednoznaczne. Ale co, jeśli to nie tekst do spr. przed drukiem przez innych, a np. szybki e-mail handlowy? Czy dop. jest kropka po „P.T.”, oznaczająca koniec całego zdania ort., jako wyjątek w takich miejscach? „Profesor to prof. Kowalski: ponoć mądry, ale tego nie wie”.
 • Interpunkcja zdań wtrąconych
  15.05.2020
  Witam,
  Chciałam zapytać o zasady wstawienia przecinków w poniższym zdaniu: Było wiele mechanizmów które mam nadzieję pozwoliły Ci wystartować pracę. Mamy zasadę, która mówi, iż przed które stawiamy przecinek. Oraz taką, która każe oddzielać przecinkami zdania wtrącone. Czy w takim razie wersją poprawną będzie: Było wiele mechanizmów, które, mam nadzieję, pozwoliły Ci wystartować pracę? Czy przecinki w tej sytuacji powinny być jednak umiejscowione inaczej?
  Pozdrawiam,
  Magda
 • Człony równorzędne po spójniku ale
  8.05.2020
  Zdążyłam zauważyć jedynie mądre, ale smutne oczy, i wielkiego, czerwonego kwiatka we włosach.
  Czy przecinek przed: i jest w tym zdaniu dobrze postanowiony? Czy nie powinno go być?
 • Interpunkcja wyrażenia według/wedle czegoś, kogoś
  7.05.2020
  Przeglądałam archiwum i znalazłam częściową odpowiedź. Niemniej będę bardzo wdzięczna za pomoc i rozwianie pozostałych wątpliwości, zebranych w poniższych przykładach:
  Według aktualnie obowiązującej teorii(,) stawianie tu przecinka jest błędem.
  Warto dodać, że według aktualnie obowiązującej teorii(,) stawianie tu przecinka jest błędem.
  Według przedstawionej koncepcji(,) „stawianie tu przecinka jest błędem. Nie ma bowiem potrzeby stawiania przecinka po przyimku”.
  Dziękuję
  Czytelniczka
 • Interpunkcja wyliczeń
  7.05.2020
  Adam Wolański twierdzi (18.12.), że prawidłowy jest zapis: Drzewa, takie jak sosny i świerki, nie tracą na zimę igliwia.
  Nie traktowałabym tej wydzielonej przez niego przecinkami części zdania jako wtrącenia, bo bez niej zdanie traci sens. Część takie jak sosny i świerki określa, o jakie drzewa nam chodzi (iglaste). Według mnie prawidłowy zapis to: Drzewa takie jak sosny i świerki nie tracą na zimę igliwia. Podobnie jak bez przecinka zapiszemy np. dziewczyna taka jak ty.
 • Zdania i wyrażenia zaczynające się od ale
  21.04.2020
  Czy w zdaniach, w których ale występuje na początku, powinniśmy stawiać przecinek w zaznaczonych miejscach?
  Próby konstytucji własnego ja, ale i własnego świata bez przemocy, intryg i kłamstw wynikających z dorastania V są najlepiej pokazane w części pierwszej.
  Albo:
  Ale z punktu widzenia formy, narracji, sposobu kreowania przestrzeni V ta tradycyjna opowieść okazuje się tylko powtórzeniem.
  Dziękuję za odpowiedź.
 • Przecinek przed czy
  15.04.2020
  Szanowni Państwo,
  mimo że problem przecinka przed czy był już poruszany, to wciąż nie znajduję jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy powinniśmy postawić przecinek w następującym zdaniu: Nie zabił człowieka i nie wiedzieliśmy, co go bardziej dręczy: zgon przyjaciela(,) czy uśmiercenie tubylca. W oryginale przecinek się nie pojawia, jednak trudno byłoby wymienić go w tym zdaniu na lub. Moim zdaniem wspomniane czy raczej ma charakter pytajny i osobiście postawiłbym przed nim przecinek
 • Przecinek w wyrażeniu nie dość (,) że
  9.04.2020
  Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie, czy w zdaniu Ten hotel jest nie dość, że drogi, to jeszcze brudny należy postawić przecinki przed słowami że oraz to.
  Serdecznie pozdrawiam!
 • Podsumowując
  7.04.2020
  Czy w poniższym przypadku, kiedy występuje wyraz podsumowując, który nie jest częścią zdania, po zaimku ten również należy wstawić przecinek?
  Zdanie: Podsumowując, ten kto dużo czyta, lepiej pisze.
 • Aby…
  3.04.2020
  Zastanawiam się, czy jeśli zdanie zaczyna się od spójnika aby (np. Aby wygrać rozgrywkę / musiał uciec się do podstępu), to czy w miejscu „/” powinien znaleźć się przecinek. Tak byłoby na pewno w przypadku, w którym człony byłyby odwrócone, tzn. Musiał uciec się do podstępu, aby wygrać rozgrywkę – tu obowiązuje zasada przecinka przed spójnikiem. Co jednak w przytoczonym przeze mnie przykładzie? Teoretycznie przecież orzeczenie jest jedno...
  Pozdrawiam
 • Wykrzyknik
  5.03.2020
  Czy można napisać

  Szanowny Panie!

  z wykrzyknikiem na końcu
  Pozdrawiam
  Bogdan Mincer
 • Przecinek przez zdaniem podrzędnym
  4.02.2020
  Czy w zdaniu Możesz spać z kim zechcesz należy postawić przecinek przed z kim zechcesz? Jaka zasada o tym decyduje? Czy mamy tu do czynienia z dwoma zdaniami składowymi, które należy rozdzielić?
 • interpunkcja spójnika a
  23.01.2020
  Szanowni Państwo,
  przygotowując materiały firmowe spotkałam się z takim oto dylematem: czy w zapisie za czas nocny uważa się czas między północą a godziną 7:00 rano przed literą a powinien być wstawiony przecinek czy też nie?
  Łączę pozdrowienia
  Izabela Osuch
 • Połączenia i że, albo że, i jak, i który bez przecinka
  14.01.2020
  Dzień dobry,
  czy zdanie składowe rozpoczynające się od że wydzielamy z obu stron przecinkami, tak jak w przypadku słowa który? I przy okazji, czy po oraz a przed że stawiamy przecinek?
  Np. Był pewien, że nie ma możliwości odesłania odpowiedzi(,) oraz(,) że nikt mu już nigdy nie pomoże.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Interpunkcja rozwiniętych imiesłowów
  14.01.2020
  Czy w zdaniu: Ukazane w nich innowacyjne metody wykrywania sprawców wykorzystujące nowoczesne technologie sprawiają, że tego typu realizacje biją rekordy popularności powinien pojawić się przecinek przed imiesłowem wykorzystujące?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Interpunkcja okoliczników
  13.01.2020
  Poradnia PWN podaje, że konstrukcje typu: nazwa dnia tygodnia – data dzienna – godzina to tzw. okoliczniki jednorodne współzależne. Stanowią połączenie okoliczników jednej kategorii, które charakteryzują się stopniowaniem dokładności. Konstrukcji tego typu nie oddziela się zasadniczo przecinkami.
  Czy z tego wynika, że przy kolejności: godzina – data dzienna – nazwa dnia tygodnia przecinki należy postawić?
  Z poważaniem
  Witold Milczarek
 • Bez cudzysłowu
  6.12.2019
  Dzień dobry.
  Proszę o informację czy forma Studiuję na „Politechnice Wrocławskiej” jest poprawna? Chodzi o zastosowanie cudzysłowu.

  Pozdrawiam,
  Jarosław Jarosz
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego