Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
pisownia
-
pp. oraz pb.
27.01.2021Dzień dobry, bazując na odmiennych informacjach przedstawianych na stronach różnych językowych, w tym Państwa serwisu, chciałbym prosić o wskazanie prawidłowej formy zapisu skrótu sformułowania punkt procentowy lub punkt bazowy. Która z form jest prawidłowa: pp. i pb. czy może p.p. i p.b.?
-
vanderwaalsowski
22.01.2021Tworząc przymiotniki od nazwisk obcojęzycznych, człon pochodzący od nazwiska zapisuje się tak, by polskimi głoskami móc odzwierciedlić oryginalną wymowę, albo zachowuje się oryginalną pisownię. Pierwszy sposób stosuje się szczególnie w przypadku nazwisk złożonych z wielu słów. Mamy zatem „bajkę lafontenowską”, ale już „ciecz niutonowską/newtonowską”. Jak zatem utworzyć przymiotnik od nazwiska van der Waals? Czy w myśl niderlandzkiej fonetyki powinniśmy mówić o oddziaływaniach fanderwaalsowskich?
-
Porto Alegre
22.01.2021Dlaczego w Wielkim Słowniku Ortograficznym PWN jest „Pôrto Alegre”, skoro nawet w portugalskojęzycznej Wikipedii i na oficjalnej stronie miasta jest „Porto Allegre” bez daszka nad o?
-
Dziób
21.01.2021Szanowni Państwo,
czy indywidualne imiona nadawane rzeczom (np. broni - w historii i literaturze nie brak imion nadawanym mieczom, szablom etc.) należy odmieniać męskoosobowo, czy rzeczowo? Przykład: miecz o imieniu Dziób. Wyjął z pochwy Dziób czy Dzioba? I czy słusznie piszę to imię dużą literą? Wprawdzie najnowsze tendencje każą pisać "szczerbiec" małą, ale imię psa, kota, konia piszemy dużą. Czy dlatego, że "szczerbiec" to nie imię, a określenie?
-
osoba wysoko wrażliwa
21.01.2021Dzień dobry!
Chciałabym zapytać, czy popularny ostatnio termin "osoby wysoko wrażliwe" jest poprawnie zapisywany właśnie w taki sposób tj. rozdzielnie? Czy nie powinno się pisać "osoby wysokowrażliwe"? (jak np. "skutki długofalowe" itp.) Zauważyłam, że wiele książek ma w tytule zapis "wysoko wrażliwe", a mnie to jakoś razi. Może niesłusznie?
Z wyrazami szacunku
Karolina z Warszawy
-
Anioł Pański
21.01.2021Dzień dobry
Wiem, że tytuły modlitw piszemy kursywą. Czy dotyczy to również wyrażeń, w których nazwy te zostały użyte metaforycznie, jak np. „już biły dzwony na Anioł Pański”?
-
milenials albo millenials
20.01.2021Poszukuję informacji na temat „milenialsów/millenialsów”, a właściwie tego w jaki sposób pisać to po polsku. Czy traktować jako zapożyczenie i pozostawić w oryginalnej pisowni, tj. Millenials czy jednak spolszczyć podążając za tłumaczeniem książki „milenialsi w pracy”?
-
Nazwy indywidualne związków operacyjnych
20.01.2021Dzień dobry,
mam kłopot z tym jak zapisać poprawnie nazwy:
Armia Poznań, Armia Pomorze
czy Armia "Poznań", Armia "Pomorze"
a może armia "Poznań" i armia "Pomorze" ?
Nie umiem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Uprzejmie proszę o pomoc.
Z góry dziękuję, pozdrawiam
Anna znad Bzury (między innymi dlatego ważny poprawny zapis)
-
Nanozanieczyszczenie
18.01.2021Jak należy pisać: nano zanieczyszczenie czy nanozanieczyszczenie tak jak nanotechnologia?
dziękuję za odpowiedź
A. Kuczborska
-
Nazwy projektów, eksperymentów itp.
17.01.2021Szanowni Państwo,
jak w tekście tłumaczonym zapisać nazwy projektów/eksperymentów - wielką literą wszystkie wyrazy czy tylko pierwszy? czy umieszczać je w cudzysłowie? np. Harwardzki Projekt Psylocybinowy albo Eksperyment Wielkopiątkowy
Dziękuję serdecznie!
-
Szczęśliwego Nowego Roku!
14.01.2021Dzień dobry!
Dlaczego życzymy Szczęśliwego Nowego Roku pisząc wszystkie wyrazy dużą literą zamiast małą (Szczęśliwego nowego roku)? Przecież mamy na myśli cały nowy rok, a nie jeden dzień (Nowy Rok / 1 stycznia).
-
t.j.?
12.01.2021Czy do takich jak możemy użyć skrótu t.j.? Czy skrót tj. znaczy 'to jest'? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Przepraszam za składnię, pozdrawiam.
Daniel
-
Carlo Rossi v. carlo rossi
30.12.2020Szanowni Państwo,
Czy dziewczyny siedziały przy różowym Carlo Rossi (zgodnie z poradą https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/nazwy-win-i-drinkow;10951.html) czy przy carlo rossi (zgodnie z zasadą https://sjp.pwn.pl/zasady/109-20-10-Nazwy-roznego-rodzaju-wytworow-przemyslowych;629431)?
Dziękuję!
-
Jesse
29.12.2020Dzień dobry,
Jak odmienić nazwisko Jesse (czyt. Dźesi) -> C. Jessemu, D. Jessego, N. Jessem?
Pozdrawiam i dziękuję!
-
Afroeurazja, afroeurazjatycki
28.12.2020Szanowni Państwo,
jak powinno się zapisywać:
Afro-Eurazja czy Afroeurazja?
afro-eurazjatycki czy afroeurazjatycki?
To pojęcie jest coraz częściej stosowane w różnego rodzaju pracach historycznych, ale jego zapis niejednolity.
Łączę świąteczno-noworoczne najlepsze życzenia dla Ekspertów Poradni.
Aneta
-
Nie instargamuj!
18.12.2020Szanowna Poradnio,
Chciałbym spytać o pisownię czasowników pochodzących od nazw własnych, które słyszy się głównie w mowie potocznej. Np. w tekście, z którym mam do czynienia, jedna z postaci mówi: Nie [johnuj] mi tu, czyli 'nie zachowuj się jak John'. Słyszałem też słowo instagramuje, czyli korzysta z serwisu Instagram. Czy tego typu słowa pisać wielką literą, czy małą, tak jak przymiotniki? Dziękuję!
-
Zamek Spiski, Zamek Orawski
12.12.2020Szanowni Państwo,
Mam pytanie o pisanie z dużej litery nazw obiektów: z/Zamek Spiski lub z/Zamek Orawski - słowo "zamek" jest tu chyba integralną częścią nazwy (będącej tłumaczeniem z języka słowackiego: Spišský hrad i Oravský hrad), więc chyba zachodzi przypadek bardziej podobny do zwrotów Wały Chrobrego, Brama Floriańska czy Zamek Ujazdowski niż wyrażeń, w których słowo "zamek" (lub "pałac" itp.) pisane jest, jako określenie gatunkowe, z małej.
Z wyrazami uszanowania,
Krzysztof Magnowski
-
na wpół
8.12.2020Dzień dobry,
podczas przeprowadzanie korekty książki, naszły mnie wątpliwości podczas pisowni "na wpół...". Czy mógłbym prosić o informację, czy w poniższym cytacie zapis "na wpół" jest poprawny?
"Muszę jednak przyznać, że gdy wdarliśmy się do pałacu, w głowie zaświtała mi myśl, że lada moment pomszczę rodziców. – Valadrin zaśmiał się nieoczekiwanie, na wpół gorzko, na wpół z rozbawieniem."
Z pozdrowieniami
R.Narloch
-
Madziar i Moskal
7.12.2020Dlaczego Madziar i Moskal piszemy dużą literą, a jugol i enerdowiec małą?
-
Kraków-Stare Miasto
7.12.2020Szanowni Państwo,
moje pytanie dotyczy nazwy konkursu "Kraków-Stare Miasto, wieści z podwórek, ulic i zaułków". Czy powyższy zapis jest poprawny, czyli z użyciem łącznika bez spacji w nazwie Kraków-Stare Miasto, czy może powinna to być półpauza oddzielona spacjami? Czy zależeć to może powinno od tego, co autor konkursu miał na myśli: Stare Miasto jako nazwę dzielnicy, czy po prostu "stare miasto", a wtedy zapis z użyciem małych liter? Będę wdzięczna za odpowiedź