pisownia

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Benfica

  6.12.2021

  Szanowni Państwo,


  od wczoraj biorę udział w gorącej dyskusji dotyczącej odmiany obcych nazw własnych przez przypadki. Konkretnie sprawa dotyczy klubu Benfica Lizbona. Chciałbym zapytać, czy mamy piłkarzy Benfiki czy Benfici? Rywal gra z Benficą czy Benfiką? W jaki sposób traktować końcówki takich nazw? Inny przykład to np. gazeta Marca - czytamy Markę czy Marcę?


  Z poważaniem,

  Jędrzej Antkowiak

 • Znalezione – i co dalej?

  3.12.2021

  Dzień dobry,

  jak powinniśmy zapisać wyrażenie  znalezione(,) nie_kradzione. Nie potrafię sama rozstrzygnąć, czy w domyśle mamy  znalezione, ale nie kradzione, czy  znalezione, więc niekradzione. Spotkałam się też z zapisem bez przecinka, który wydaje mi się niezbyt uzasadniony. Dziękuję!

 • Piszemy o Kościołach

  2.12.2021

  Dzień dobry,


  zwracam się z pytaniem, na które nie udało im się znaleźć odpowiedzi. Jak powinno zapisywać się liczbę mnogą od słowa Kościół w przypadku, gdy te k/Kościoły nie są dookreślone jakimś przymiotnikiem np. protestanckie? Przykładem niech będzie zdanie: Polska Rada Ekumeniczna zrzesza siedem kościołów. Czy może  siedem Kościołów?


  Mi bliżej do pierwszej formy - małą literą, ale to tylko moje odczucie. Czy możne należy stosować zasadę podobnie jak z liczbą pojedynczą?

 • Wielka litera w nazwach instytucji

  2.12.2021

  Szanowni Państwo,


  jak prawidłowo piszemy czasowniki w nazwach własnych organizacji pozarządowych - wielką czy małą literą? Np. Stowarzyszenie Pomaganie Jest Piękne czy też Stowarzyszenie Pomaganie jest Piękne?


  Z góry dziękuję za pomoc.

 • Nienarodzony

  30.11.2021

  Szanowni Państwo.

  1. Czy  nie narodzone dziecko można rozumieć w znaczeniu czasownikowym jako to, które się nie narodziło (z różnych powodów), choć zostało poczęte? (z inskrypcji z 1994 r. cmentarnym na Pomniku PAMIĘCI DZIECI NIE NARODZONYCH).

  2. Czy znaczenie przymiotnikowe dotyczyłoby dzieci pozostających w łonie matki oraz tych, które nigdy się nie narodzą, gdyż nie zostały poczęte?

  3. Czy prawdą jest, iż przed 1997 ten imiesłów zawsze pisało się rozdzielnie?


  Pozostaję z wyrazami szacunku

 • Pisownia nazwy wykładu

  28.11.2021

  czy nazwa wykładu, np. "Kombinatoryka na słowach" powinien być pisany dużą literą? jako nazwa własna?

  Dziękuję i pozdrawiam

  Wit Foryś

  prof. ndzw.

 • zapis nazw aktów prawnych

  26.11.2021

  Nazwy aktów prawnych zapisujemy z pierwszą literą wielką. Ale kodeks cywilny itd. pisze się małymi literami. Jaka zasada tu obowiązuje? Czy nazwy aktów prawnych koniecznie należy wyróżniać kursywą lub cudzysłowem? Czy np. Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody powinna być zapisana kursywą? I czy koniecznie Ustawa (tzn. wielką literą)? A co z Ustawą z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych – dwa razy wielka litera?

 • Ujednolicanie polsko- i obcojęzycznych elementów tekstu

  25.11.2021

  Szanowni Państwo,

  mam problem z zapisem słów obcojęzycznych. W tekście jest sporo wtrąceń z języka angielskiego, tytułów angielskich filmów/książek, cytatów po polsku jak i angielsku, jak najlepiej to ujednolicić? Czy mogę obszerniejsze cytaty po angielsku zapisać kursywą i w cudzysłów?

 • f-gazy

  24.11.2021

  Dzień dobry, moje pytanie dotyczy pisowni nazwy gazów fluorowanych (cieplarnianych). Spotkałam się z pisownią F-gazy, F-Gazy, f-gazy, f-Gazy. Uważam, że powinny być f-gazy, ale być może istnieje jakiś powód, dla którego miałoby być inaczej.

  I jeszcze:

  Certyfikat F-Gazowy, Certyfikat F-gazowy, Certyfikat f-gazowy, certyfikat F-Gazowy, certyfikat F-gazowy, certyfikat f-gazowy??????


  Serdecznie dziękuję za odpowiedź, Ewa Rogucka

 • Skróty w nazwach geograficznych

  23.11.2021

  Skrót: Korea Płd.

  Szanowna Poradnio,

  czy zapis skrótowy nazwy państwa Korea Płd. (pełna nazwa: Korea Południowa) jest poprawny? Przecież dla skrótów obowiązuje zasada stosowania małych liter, np. ul. gen. Bema, kościół pw. Ducha św., Szkoła Podstawowa nr 1 im. kpt. Drzewieckiego itp. Czy nie powinno się więc pisać: Korea płd.?

  Pozdrawiam

  Andrzej

 • Adaptacja pisowniowa zapożyczeń

  23.11.2021

  Czy zapożyczenia, które czyta się niezgodnie z zasadami wymowy języka polskiego można pisać kursywą lub zmieniać na zapis zbliżony do fonetycznego - tak jak to się dzieje w języku hiszpańskim (na ogół wybiera się tam najpierw pierwszą opcję, a później ich odpowiednik RJP [RAE] zatwierdza zapis zgodny z zasadami hiszpańskiej ortografii)?

 • Nowa litera

  15.11.2021

  Dzień dobry,


  czy są realne szanse na wypromowanie w języku polskim nowej litery? Czasem brakuje mi i z dierezą (dwoma kropkami): Ï ï, obecnego np. w ortografii francuskiej i czasem angielskiej (ang. naïve). Taka nowa litera ograniczyłaby wieloznaczność (heterofonię) dwuznaków si, zi, ci, np. w słowach maksimum, ziko, cito i dziesiątkach innych, także rodzimych jak „ziszczać”. Użytkownicy polszczyzny przeważnie wiedzą, jak coś przeczytać, ale przybywa różnych zapożyczeń.

 • Spektrum autyzmu

  10.11.2021

  Dzień dobry.

  Jesteśmy świadkami wchodzenia do użycia nowej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, ICD-11. Odchodzi się w niej od dotychczasowych terminów "Autyzm" oraz "Zespół Aspergera". Zamiast tego będzie się diagnozować spektrum zaburzeń autystycznych (Autism Spectrum Disorder czyli ASD). Już teraz mówi się potocznie, że ktoś jest "w spektrum" lub "na spektrum". Która z tych wersji jest poprawna?

 • Reformacja 

  8.11.2021

  Szanowni Państwo,

  zauważyłam, że czasami w tekstach omawiających reformację słowo „reformacja” pisane jest wielką literą. Czy taka pisownia jest dopuszczalna w książkach naukowych?


  Łączę wyrazy szacunku

  R.L.

 • Pisownia peryfraz o charakterze religijnym

  8.11.2021

  Szanowni Państwo,

  zastanawia mnie kwestia zapisu słów „mistyczne Ciało Chrystusa”, a w szczególności dużej litery w słowie „mistyczne”.


  W NKJP dominuje zapis z małą literą w słowie „mistyczne”, ale pojawiają się oba warianty. W „Pisowni słownictwa religijnego” znajdujemy „Ciało Mistyczne Chrystusa”, ale jest to inna sytuacja ze względu na szyk. W dokumentach Stolicy Apostolskiej są różne rozwiązania, a w kan. 834 KPK mamy „mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa”.


  Z wyrazami poważania, MO

 • Jaques-Dalcroze

  7.11.2021

  Dzień dobry!

  Chciałam się zapytać, czy pierwszy człon we francuskim nazwisku złożonym należy odmieniać. Chodzi mi konkretnie o odmianę nazwiska, które w mianowniku brzmi: Jaques-Dalcroze. Należy na przykład powiedzieć: Jaques'a-Dalcroze'a czy Jaques-Dalcroze'a?

  Będę wdzięczna za pomoc

  Ida Radziejowska

 • Kiedy wielka litera przy nauczycielce?

  7.11.2021

  Dzień dobry.

  Proszę o wsparcie nasze panie nauczycielki.

  Czy panie nauczycielki powinnam napisać z dużej litery?

 • Chińskie nazwy osobowe

  31.10.2021

  Szanowni Państwo,

  czy przydomki /imiona chińskich myślicieli – Laozi i Zhu Xi powinny być odmieniane? Spotkałam się z pisownią „u Laozi'ego” czy „w tekstach Zhu Xima”. Mam spore wątpliwości, co do słuszności użycia apostrofu w pierwszym przypadku, o dodawaniu końcówek fleksyjnych do „Xi” nie wspominając (M. Xi, D. Xia C. Xiowi (?)). Wiem, że pytania dotyczące odmiany chińskich imion i nazwisk były już przedmiotem analiz w Poradni Językowej PWN, będę jednak wdzięczna za Państwa pomoc.

 • Nazwa wykładu raz jeszcze

  30.10.2021

  Dzień dobry,

  jak pisać poprawnie nazwę wykładu. Na przykład:

  przygotowałem materiały do wykładu Analiza matematyczna

  czy

  przygotowałem materiały do wykładu analiza matematyczna

  czy

  przygotowałem materiały do wykładu "Analiza matematyczna"

  czy też

  przygotowałem materiały do wykładu "analiza matematyczna"

  czy może jeszcze inaczej?

  Dziękuję i pozdrawiam

  Wit

 • absolut

  21.10.2021

  kiedy "absolut" piszemy z wielkiej litery?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego