pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • trycykl
  5.06.2020
  Dzień dobry,
  która forma jest poprawna: tricykl czy trycykl? Jedynie pierwsza wersja występuje w „Wielkim słowniku języka polskiego”, natomiast „Słownik języka polskiego” PWN zawiera tylko drugą z nich.
  Pozdrawiam
  Maciej
 • Nazwy budynków i obiektów sakralnych
  2.06.2020
  Dzień dobry,
  chciałabym prosić o pomoc w zapisie następujących nazw: Bazylika Grobu Pańskiego, Bazylika Świętego Krzyża Jerozolimskiego, Bazylika Zmartwychwstania, Klasztor Kijowsko-Pieczerski, Ławra Kijowsko-Pieczerska, monaster Kojowsko-Pieczerski, Sobór Mądrości Bożej, Kościół Rosyjski, Pustelnia Optyńska. Czy wszystkie człony tych nazw można zapisywać wielkimi literami?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  Patrycja Maj-Palicka
 • Odpowiedź po dwukropku
  25.05.2020
  Czy po skrócie odp: odpowiedź zaczynam z małej czy wielką literą? Chodzi mi o odpowiedź zadania matematycznego. np.
  odp: Razem miały 9 liści. czy razem miały 9 liści.
 • język niemiecki
  20.05.2020
  Jaka jest poprawna forma? J. Niemieckiego czy J. niemieckiego?
 • Pisownia nazw własnych firmowych
  15.05.2020
  Dzień dobry!
  Chciałabym zapytać o pisownię nazwy własnej firmy z dopiskiem i synowie, na przykład Nowak i synowie, Gabinet stomatologiczny Rakowski i synowie. Czy w takich konstrukcjach synowie należy zapisać dużą literą?
  Pozdrawiam
  Berenika
 • Zapis cząstki e-
  14.05.2020
  Szanowni Państwo,
  w żadnym słowniku nie mogę znaleźć wskazówki, jak należy pisać popularne obecnie nazwy: e-windykacja, e-sąd, e-faktoring i tym podobne. Na zasadzie ustalonej już pisowni słowa e-mail piszę właśnie tak, jak w pierwszym zdaniu, ale nie wszystkim się to podoba. Proszę o jednoznaczną odpowiedź.
 • Interpunkcja zdania potocznego
  13.05.2020
  Dzień dobry,

  Bardzo bym prosiła o odpowiedź na jeszcze jedno pytanie, również dotyczące interpunkcji. Czy w zdaniu:

  Jakby co, to dzwoń jutro!

  należy postawić przecinek po co?

  Jest to język potoczny, niemniej interesuje mnie, czy gdybym chciała takie zdanie zapisać, to powinnam w tym miejscu postawić przecinek.
 • Księżyc czy księżyc?
  12.05.2020
  Dzień dobry!
  W sformułowaniu pod osłoną księżyca słowo księżyc powinno być – według mojej wiedzy – zapisane małą literą. Ale co w przypadku, gdy jest to tytuł artykułu, który opowiada o wpływie Księżyca na przyrodę? Czy powinno się wówczas użyć dużej litery (czyli: Pod osłoną Księżyca)? Zakładam, że w tej sytuacji może to być uzasadnione, ale proszę o potwierdzenie. Dodam, że w tekście słowo to pojawia się kilkakrotnie i jest zapisane dużą literą, bo w takim kontekście występuje.
 • Kozak
  11.05.2020
  Szanowni Państwo,
  Poprawny jest zapis Kozacy dońscy czy kozacy dońscy?
 • Nazwy ustaw w języku polskim
  11.05.2020
  Szanowni Państwo,
  czy tłumacząc z języka obcego na język polski nazwy ustaw, należy stosować pisownię pierwszego słowa danej ustawy od wielkiej litery, czy może zasada to obowiązuje jedynie nazw ustaw polskich?
  Bardzo proszę o odpowiedź w imieniu koleżanek i kolegów tłumaczy w Niemczech.
  Z wyrazami szacunku
  Leszek Woszczak
 • Pisownia hashtagów
  8.05.2020
  Czy istnieją zasady edytorskie zapisywania hashtagów internetowych? Np. zapisywanie dłuższych wyrażeń, składających się z większej liczby słów i łączników, używanie wielkich (w tym występujących obok siebie) i polskich liter, itp.? Jaka forma zapisywania hashtagu jest najlepsza? Np. #ZostańWDomu #PoradniaJęzykowaPWNJestPomocnąInstytucją itd.
  lumay
 • dyr.
  8.05.2020
  Szanowni Państwo,
  dlaczego skrót od słowa dyrektor zapisujemy z kropką? (dyr.), skoro jest wyraźna zasada, że jeżeli skrót kończy się tą samą literą, co skracany wyraz lub forma wyrazowa, wówczas na końcu skrótu nie piszemy kropki? W WSO ani w WSPP, nie znalazłem żadnej informacji, dlaczego mamy taki zapis. Jest to uzus, czy może wieloletnia tradycja takiego zapisu? Proszę o konkretne uzasadnienie tego wyjątku.
  Dziękuję i pozdrawiam.
 • jeden dzień naraz
  8.05.2020
  Szanowni Państwo,
  proszę o podpowiedź w kwestii pisowni wyrażenia jeden dzień naraz / na raz. Życie według powyższej zasady rozumiem w następujący sposób: nie wybiegaj myślami w przyszłość, skup się na tu i teraz. Jako poprawny nasuwa mi się więc zapis łączny – w każdym danym momencie (jednocześnie) mamy do dyspozycji tylko jeden dzień. Z moich poszukiwań w bazie Google’a wynika, że nie zgadza się ze mną raper Reno.
  Jaka jest Państwa opinia?
 • On-line albo online
  5.05.2020
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie, czy poprawna jest tylko forma on-line? Czy mogę napisać online lub onlajn (z tym ostatnim zapisem spotkałam się ostatnio w jednej z gazet ogólnopolskich i byłam nieco zdziwiona)?

  Dziękuję za odpowiedź
  Ewel
 • Odstresowywaćodstresowuje
  30.04.2020
  Szanowni Państwo,
  chciałam zapytać, która z poniższych form jest poprawna: Kąpiel mnie odstresowuje czy może Kąpiel mnie odstresowywuje?

  Obie formy zaobserwowałam z użyciu...
  Bardzo proszę o pomoc.

  Z poważaniem,
  Nieporadna studentka
 • Nierozumienie
  30.04.2020
  Jak się piszę niezrozumienie: razem czy osobno?
 • Słowo wnioskodawca – małą czy wielką literą?
  27.04.2020
  Jak powinienem zapisywać słowo wnioskodawca, którego często używam, pisząc recenzje wniosków. Chodzi o pisanie słowa wielką lub małą literą. Przejrzałem wiele formalnych dokumentów, w których występuje słowo wnioskodawca i tam zawsze jest ono pisane małą literą. Jednakże, w tamtym kontekście słowo jest abstrakcyjne i odnosi się do każdego przedsiębiorcy, który może aplikować o dotację. W moim przypadku pisząc w recenzji wnioskodawca to słowo odnosi się już do konkretnego podmiotu.
 • teleniby-nauka
  21.04.2020
  Szanowni Państwo!
  W związku z pandemią dzieci uczą się teraz w domach, częściowo za pośrednictwem internetu. Chciałabym zapytać, czy ten stan można by opisać słowem teleniby-nauka. Wiem, że łatwiej i naturalniej byłoby napisać niby-telenauka, jednak jest w tym wypadku lekka zmiana znaczenia, a wydaje mi się, że zasady ortografii dopuszczają pierwszą zaproponowaną formę. Bardzo proszę o komentarz.
  Z poważaniem
  Agnieszka Buczkowska
 • toby / to by
  21.04.2020
  Czy w zdaniu Zrobiłam to specjalnie, bo inaczej toby pan nigdy na mnie uwagi nie zwrócił pisownia łączna toby jest właściwa?
 • Zwroty tytularne w powieściach
  20.04.2020
  Szanowni Państwo,
  Jak powinniśmy zapisywać w powieści sformułowania typu Wasza Wysokość / wasza wysokość, Wasza Książęca Mość / wasza książęca mość? Chodzi mi o to, czy używać małych, czy wielkich liter.
  Pozdrawiam
  Czytelniczka
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego